10. İstanbul Japon Filmleri Festivali

ademsguide-sinemadan-festivaller-japon-filmleri-festivali

10. İstanbul Japon Filmleri Festival’i yaklaşıyor.Festival, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu,  Japan Foundation ve Akbank Sanat’ın işbirliği ile sinemaseverler ile buluşacak.

Daha önceki yazımda sizlere Japon kültürüne karşı ilgi duyduğumu aktarmıştım. Şimdi festival ayağımıza kadar geldi. Biz neden ona gitmeyelim ki ? 11-17-18-24-25 Ocak 2014 tarihlerinde olan festival tüm sinemaseverler için farklı bir tecrübe olabilir.

Festivalin orjinal tanıtım metni aşağıdadır.

adematalay-sinemadan-multuluk-veren-ekmekBu festivalde, açılış filmi olarak 2013 Cannes Uluslararası Film Festivali Jüri Ödülü kazanan Yönetmen Hirokazu Kore-eda’nın filmi “Benim BabamBenim Oğlum” başta olmak üzere, günümüz çağdaş Japon filmleri başyapıtlarından “Mutluluk Veren Ekmek”, “Senden Bana” , ayrıca, tarihsel roman olan “Eihei’nin Rüzgarı, Dogen’nin Hayatı” isimli kitaptan uyarlanmış “Zen” filmi  gösterilecek.

Animasyon filmi olarak ise, çağdaş Japon anime dünyasını temsil eden yönetmen Makoto Shinkai’nin ilk eserlerinden “Yıldızın Sesi” ile birlikte, “Saniyede 5 Santimetre”, “Kulenin Gizemi” gibi animasyon filmleri ve Yönetmen Yamamoto ‘nun eseri olan “Miyori’nin Ormanı” gösterilecek.

Tüm filmler Japonca olarak ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

Gösterimler ücretsizdir.

Festival programı için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın