16 Mayıs Vizyon ‘da Bu Hafta !

16 Mayıs vizyon da bu hafta yerli filmler ön plana çıkıyor.

006 KAÇIŞ

Haftanın yerli yapım komedilerinden biri olan 006 Kaçış, Ferhat Alpözen yönetmenliğinde vizyona giriyor. Başrollerinde Mehmet Emin Eren, Furat Emir, Serdar Tuğrul, Zelal Gündüz, Ümit Taşkın gibi isimlerin yer aldığı 006 Kaçış, aksiyon dolu eğlenceli bir kaçış hikâyesini aktarıyor. Film, Kaan ve Fikret adında, Ankara’daki üniversite hayatlarından sonra İstanbul’da tutunmaya çalışan iki gencin başına gelen talihsizliklerle Ankara’ya geri dönme serüvenine odaklanıyor. Otostop çekerek Ankara’ya geri dönmeye karar veren ikiliye, onları arabasına alan İbrahim ve bütün bir filmi aksiyona bulayan Sanem katılıyor. Kendilerini mafyadan kaçarken bulan bu dörtlü, izleyicilerine İstanbul’dan Ankara’ya süren soluksuz bir komediye davet ediyor.

Düşman (Enemy)
İçimdeki Yangın (Incendies) filmiyle dikkatleri üzerine çeken Denis Villeneuve’ün 2013 yılında Tutsak (Prisoners)’tan sonra çektiği ikinci filmi olan ve 33. İstanbul Film Festivali programında da gösterimi yapılan Düşman (Enemy), Nobel ödüllü ünlü Portekizli yazar Jose Saramago’nun O homem duplicado (Kopyalanmış Adam) kitabından Javier Gullón’un uyarlamasıyla vizyona giriyor. Başrollerinde Jake Gllyenhall, Sarah Gadon ve Mélanie Laurent’in olduğu film, ikisini de Jake Gllyenhaal’un canlandırdığı Adam ve Anthony karakterleri arasındaki psikolojik gerilime odaklanıyor. Adam’ın bir filmde yan rol olarak gördüğü Anthony’nin peşine düşmesiyle amansız bir gerilimin yolunu tutan film, insanın varoluşsal karmaşıklığını, taşıdığı kimlikler arasındaki psikolojik çarpışmayı yansıtan metaforik anlatımıyla da haftanın öne çıkanları arasındaki yerini alıyor.

Frank

Ne Yaptın Richard? (What Richard Did?) filmiyle geçtiğimiz yıl düzenlenen 32. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma’sında Altın Lale En İyi Film ödülünün sahibi olan Lenny Abrahamson’ın yönetmenliğini yaptığı Frank, The Soronprfbs adında alternatif müziğin dahi uçlarında müzik icra eden bir grubu konu ediniyor. Hikâyesi İngiliz punk grubu The Freshies’in üyelerinden ilham alınarak yazılan film, Frank adında, müzikle arasında kendine özgü bir iletişimi olan, bu konudaki yeteneğinin yanında kafasından asla çıkarmadığı maskesiyle dikkat çeken bir karaktere yoğunlaşıyor. Frank karakterini canlandıran Michael Fassbender’e başrollerde Domhnall Gleeson, Maggie Gyllenhaal, Scoot McNairy gibi isimler eşlik ediyor. Jon’un klavyeci olarak gruba katılmasıyla hayli alengirli bir 18 ay geçiren The Soronprfbs’un bu süre zarfı boyunca yaşadığı acı tatlı olaylar Jon aracılığıyla izleyiciye aktarılırken film, haftanın müzik ve komedisi iç içe yapımı olarak öne çıkıyor.

Godzilla

Açık ara senenin en çok beklenen filmlerinden olan Godzilla nihayet vizyona giriyor. Özellikle Monsters filmiyle tanıdığımız Gareth Edwards’ın yönetmenliğini yaptığı Godzillar, efsane canavarın yeniden doğuşunu konu ediniyor. Aaron Taylor-Johnson, Bryan Cranston, Ken Watanabe, Elizabeth Olsen, Juliette Binoche gibi birçok ünlü ismi oyuncu kadrosunda barındıran film, destansı canavar Godzilla’nın insanlığın doğa karşısında savunmasız kaldığı bir anda yaptığı işbirliğini yansıtıyor. 3D, 2D ve IMAX seçenekleriyle birçok salonda gösterime girecek Godzilla, izleyicilerine özellikle de inanılmaz görsel bir şölen yaşatacağa benziyor.

İksir
Yönetmenliğini Birkan Uz’un yaptığı, başrollerinde Keremcem Duruk, Oğuz Oktay, Cansu Tosun ve Bülent Şakrak’ın yer aldığı İksir, gerçek ve animasyon karakterlerin bir araya geldiği ilk yerli yağım olması açısından dikkat çekiyor. Haftanın özellikle de küçük izleyicileri için öne çıkan filmi İksir’de, birbiriyle hiç anlaşamayan iki kardeşe fazlasıyla dedelerinin, onları barıştırmak için yaptığı plan ve sonrasında gelişen olaylar konu ediniliyor. Kerem ve Buse adındaki bu kardeşleri evine çağıran ve onlar gelene kadar evden ayrılan ve hayvanları onlara emanet ettiğini bildiren dedeleri, hayvanlarla konuşabilmesini sağlayan bir iksire sahiptir. Dedenin evden ayrılmasını fırsat bilen kötü adam Ökkeş’in bu özel karışımı alma çabası ve o sırada Kerem ile Buse’nin onu karşılaması, filmi amansız bir kovalamacaya sokuyor. Komedi ve aksiyonun animasyonla birleştirildiği İksir, senaryo yazım sürecinde çocuklara yer vermesiyle de öne çıkıyor.

Ocak Ayının İki Yüzü (Two Faces Of January)
Patricia Highsmith’in aynı isimli romanından Hossein Amini tarafından sinemaya uyarlanan Ocak Ayının İki Yüzü, başrollerini Viggo Mortensen, Kirsten Dunst ve Oscar Isaac gibi tanınmış oyuncuların paylaştığı bir gerilim filmi. 1962 yılında geçen film, Chester MacFarland ve Colette adındaki Amerikalı bir çiftin çıktığı Avrupa tatilinde Atina şehrinden başlayarak yaşadıklarına odaklanıyor. Rydal adında bir tur rehberiyle tanışan ve onunla ilişkilerini sıkılaştıran Chester’ın, Rydal’ın Colette’ye olan ilgisini fark etmesi ve onu kıskanmaya başlamasıyla paranoyaya varacak ölçüde tavırlar takınması, filmin gerilimini her geçen dakika tırmandırıyor. Bu gerilim, filmin Yunanistan’da başlayan ve İstanbul Kapalı Çarşı’da etkiliyici bir biçimde son bulan hikâyesiyle tamamlanıyor.

Seninle Yaşıyorum (How I Live Now)
Oscar sahibi Kevin Macdonald’ın yönetmenliğini yaptığı, Meg Rosoff’un bol ödüllü kitabından uyarlanan Seninle Yaşıyorum (How I Live Now), Saoirse Ronan’ın canlandırdığı Daisy ile George MacKay’in canlandırdığı Eddie karakteri arasındaki aşkın yaklaşan 3. Dünya Savaşı koşullarındaki seyrine odaklanıyor. Bütün Avrupa’da giderek artan çatışmalar karşısında askeri düzene geçen İngiltere’de Daisy ve arkadaşlarının hayatta kalma mücadelelerine yer veren film, yakın geleceğe kurgusal olarak ışık tutan senaryosuyla merak uyandırıyor.

Uzay Kuvvetleri 2911
Türkiye’nin ilk 3D (Real D) animasyon filmi olma özelliği taşıyan Michael Şahin Derun yönetmenliğindeki Uzay Kuvvetleri 2911, TCG Savarona adlı yerli bir uzay gemisinin yaşadığı serüvene odaklanıyor. Uzayın henüz keşfedilmemiş ve hayli tehlikeli kısmına geçiş yapan Murat Kaptan ve ekibi, işlerin ters gitmesiyle kendilerini bir ölüm kalım savaşının ortasında bulurlar. Gözünü Dünya’ya dikmiş olan acımasız bir diktatörün engellenmesinin tek yolu Murat Kaptan ve ekibinin mücadelesidir.

Yasak Bölge (Brick Mansions)
Camille Delamarre’in ilk yönetmenlik deneyimi olan Yasak Bölge (Brick Mansions), Luc Besson’ın senaryosunu yazdığı, 2013 yılı Kasım ayında bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Paul Walker’ın yer aldığı son film projesi. Fransa’da çok sevilen District B-13 ve District 13: Ultimatum filmlerinden uyarlanan filmde, Walker’a başrollerde David Belle, RZA ve Catalina Denis’in eşlik ettiği film, terk edilmiş evlerin şehrin en azılı suçlularına barınak olduğu distopik bir Detroit’te geçmektedir. Bu suç merkeziyle baş edemeyen yöneticilerin çareyi devasa duvarlar dikerek alanı izole etmekte bulmasıyla şekillenen film, bölgede eski yaşantısından pişmanlık duyarak artık dürüst yaşamaya çalışan Lino ile Damien Collier adında, yolsuzluklara, uyuşturucuya karşı savaşan gizli bir polis memurunun kesişen yollarını konu edinmektedir. Bölgenin uyuşturucu kralı Tremaine’e karşı birleşen ikili bir yandan yeniden asayişi sağlamaya çalışmakta diğer yandan Lino’nun kız arkadaşını kurtarmaya çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın