23 Mayıs Vizyonda Bu Hafta!

ademsguide-sinemadan-30-mayıs-vizyon

23 Mayıs Cuma günü vizyon haftasında tam 9 film açılış yapıyor. X-men serisinin son filmi ön plana çıkıyor. Ayrıca korku filmleri bu hafta oldukça fazla.

Aşk, Tutku, Dedikodu (Les Gazelles – The Chicks)
Yönetmen koltuğunda Mona Achache’yi gördüğümüz Aşk, Tutku, Dedikodu’da, liseden beri birlikte olduğu Eric’ten ayrılarak, otuzlu yaşlarında bekarlığa yeniden adım atan Marie’nin hayli çalkantılı hayatı anlatılıyor. Otuz’undan sonra bekar kalmanın ne kadar zor olduğunu sürekli haykıran hayatına inat daha özgür, güçlü ve mutlu olmanın yollarını arayan kadınları izlediğimiz bu romantik komedinin başrollerinde ise Camille Chamoux, Audrey Fleurot, Josephine de Meaux, Naidra Ayadi gibi isimler yer alıyor. Her kadının kendisinden bir şeyler bulacağı ve hayatta birçok seçeneğin olduğunu görecekleri iddiasıyla haftanın özgüveni yüksekleri arasına giren Aşk, Tutku, Dedikodu, fazlasıyla eğlendireceğe benziyor.

Balık ile Kraker’in Maceraları (Fish N Chips, Best Enemies Forever)
Dan Krech yönetmenliğinde beyazperdede göreceğimiz Balık ile Kraker’in Maceraları, bir kedi ile bir balığın arasındaki kemik savaşını konu ediniyor. Japon balığı Fish’in elinde, atasının yediği bir kediden kalma kemik parçası vardır, bu kemik parçası Fish’in soyu açısından hayli değerlidir. Brooklyn’deki evinden kovulan ve babasının istediği kemiği getirmedikçe eve alınmayacak olan Chip ise, Fish’in atasının yediği kediden kalan kemik parçasına göz dikmiştir. Bir yandan hem atasının emaneti, hem de soyunun şanı için kemiği koruması gereken Fish; diğer tarafta o kemiği alamazsa hayatına evsiz devam edecek olan Chip. İşte size soluksuz eğlence sunan bir animasyon!

Cin (Djinn)
Daha önce çektiği The Texas Chain Saw Massacre (1974) ve Poltergeist (1982) gibi korku filmleriyle dünyaca tanınan Tobe Hooper’ın yönetmenliğini yaptığı Cin, Khalid ve Salama çiftinin kötü ruhların sardığı söylenen terk edilmiş bir köye taşınmalarıyla başlayan korku dolu yaşamlarını konu ediniyor. Yakın zamanda çocuklarının ölümüyle sarsılan çiftin bir yandan yeniden hayata tutunmaya çalışmaları, diğer yandan hayatı onlara dar eden bilinmez güçlerin varlığı gerilimi tırmandırıyor. David Tully’nin senaryosunu yazdığı, Arapça ve İngilizce çekilen filmde, başrollerde Aiysha Hart, Razane Jammal, Paul Luebke, Khalid Laith yer alıyor.

Mavi Adam (The Blue Man)
Utku Çelik’in ilk uzun metrajlı filmi Mavi Adam, izleyiciyi Irak işgalinin yeni başladığı günlere götürüyor. Alex Dawe, Derya Aslan, Sarper Semiz, Aydın Orak ve Gürkan Gürkan’ın başrollerinde olduğu tamamı İngilizce olan filmin özellikle de tek mekanda geçmesi dikkat çekici. Yabancı bir arkeoloğun kaçırılması olayı üzerinden kurgusunu gerçekleştiren film, aynı zamanda 1991 ayaklanmasına, erkeklerin av ve avcı ilişkisini andıran güç savaşına, kadınların canlı bomba olarak kullanılmasına ve son olarak Amerikan bombalarındaki tükenmiş uranyumun insan hayatını ne yönde etkilediğine dair sorgulayıcı bir tavı takınıyor.

Şeker Portakalı (My Sweet Orange Tree)
Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un 16 dile çevrilerek 19 ülkede milyonlarca satılan kitabından beyazperdeye uyarlanan Şeker Portakalı’nın yönetmenliğini Marcos Bernstein yapıyor. Yazarın çocukluğundan izler taşıyan hikayede, Zeze adlı bir çocuğun, hayatı kendi başına tanıması, sevgiyi de acıyı da tek başına keşfetmesi sürecine odaklanılıyor. Hayal gücünün derinliklerine sığınarak hayatın tüm zorluklarına göğüs geren Zeze’yi bu süreçte yalnız bırakmayan ise her daim dallarının altına sığındığı bir portakal ağacı oluyor.

Telekinezi (Dark Touch)
Başrollerinde Missy Keating, Marcella Plunkett, Padraic Delaney ve Charlotte Flyvholm’un yer aldığı, Marina de Van’ın yönetmenliğini yaptığı Telekinezi, Neve adındaki, ailesi ve küçük kardeşlerinin öldürülüşüne tanık olan küçük bir kızın başına gelenleri konu ediniyor. Ailesinden geriye bir tek Neve’in kaldığı esrarengiz olayda gördüklerini kimselere inandıramayan Neve, komşularının yanına sığınmıştır. Polisler kim tarafından gerçekleştirildiği bir türlü ortaya çıkarılamayan olaylar hakkında bir çeteden şüphelenmektedir. Oysa gerçek bambaşkadır ve Neve’den ailesini alan lanet yeniden yaklaşmaktadır.

Tinker Bell ve Korsan Peri (Tinker Bell: The Pirate Fairy)
Tinker Bell masalı serisinin beyazperdeye aktarılan son filmi Tinker Bell ve Korsan Peri’nin yönetmenliğini Peggy Holmes yapıyor. Haftanın, çocuklar için en başarılı tercihi olan animasyon filmde, perilere yeteneklerini veren mavi tozun Zarina adlı bir peri tarafından kaçırılmasıyla başlayan aksiyon dolu bir kovalamaca sizi bekliyor. Tozu geri almak için Skull Rock korsanlarıyla işbirliği yapan Tinker Bell ve arkadaşlarının mücadelesi zaman geçtikçe iyice zora giriyor. Peri Adası’nın kurtarılması için mavi tozun alınmasının şartken, giderek azalan zamanla kovalamaca daha da heyecan verici bir hâl alıyor.

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (X-Men: Days of Future Past)
Bu haftanın en dikkat çeken, merakla beklenen yapımı X-Men: Geçmiş Günler Gelecek’in yönetmenliğini Bryan Singer yapıyor. X-Men dünyasının bütün kahramanlarının bir amaç için bir araya geldiği filmde, geleceği giderek tehlike altına giren mutantların bu durumdan kurtulmaları için tek çare kalıyor: zamanda yolculuk. Geçmişe giderek geleceği yeniden kurmanın mücadelesini verecek olan Wolverine’na büyük görev düşen filmde, X-Men: Birinci Sınıf’tan tanıdığımız unutulmaz karakterler de gençlikleriyle yer alıyor. Gençlik hallerinin eklemlenmesiyle oyuncu kadrosu hayli zenginleşen X-Men: Geçmiş Günler Gelecek’in başrollerinde Hugh Jackman, Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, Evan Peters, Ellen Page, James McAvoy bulunuyor.

Zayıflığın Esareti (Abuse Of Weakness)
Başrollerde Fransız usta oyuncu Isabelle Huppert’a Kool Shen, Laurence Ursino, Christophe Sermet, Ronald Leclercq’ün eşlik ettiği, Catherine Breillat yönetmenliğindeki Zayıflığın Esareti, Maud adında bir yönetmenin bir gün yarı felç halde uyanmasıyla değişen hayatına odaklanıyor. Arkadaşlarının desteğiyle hayatına devam eden Maud, bir gün tv’de yeni filmi için aradığı erkek karakteri buluyor. Vilko adındaki, çekici olduğu kadar kibirli kişiliği ve üç kağıtçı oluşuyla ün salmış bu karakterle tanışıyor. Bu andan itibaren Maud’un zaaflarından yararlanmaya çalışan Vilko’nun Maud’la neler yaşayacağı merak uyandırıyor.

Bir Cevap Yazın