30 Mayıs Vizyon da Bu Hafta!

ademsguide-sinemadan-30-mayıs-vizyon

Bu hafta vizyon a biri yerli, 7 yeni film vizyona giriyor! Öne çıkan filmler Kan Bağları, Malefiz ve Başkanların Hizmetkarı…

Azem: Cin Karası
Volkan Akbaş yönetmenliğindeki korku filmi Azem: Cin Karası, Düzce’de geçen bir korku filmi. 1954 yılında Düzce’nin Davutağa köyünde yaşananlardan esinlenerek beyazperdeye aktarılan filmin başrollerini Zeki Şen ve Eylül Öztürk paylaşıyor. “Azem”, eski Arap yarım adasında çok bilinen ve Türkçesi “savunucu” anlamına gelen bir büyüyü ifade ediyor. Çekimleri bu büyünün olduğu iddia edilen Düzce’deki evde gerçekleştirilen film, haftanın yerli korku filmi olarak dikkatleri çekiyor.

Asabi Adam (The Angriest Man in Brooklyn)
Robin Williams, Mila Kunis, Peter Dinklage ve Melissa Leo gibi ünlü isimlerin başrollerinde yer aldığı Asabi Adam, rastlantılara dayalı dramatik bir komedi. Phil Alden Robinson’ın 12 yıl aradan sonra sinema dünyasına tekrar dönüş yaptığı, 1997 yılı İsrail yapımı Mar Baum’un yeniden çevrimi olan film, günü hayli zor geçen ve artık fiziksel, duygusal ve psikolojik olarak tükenme noktasına gelen bir doktorun, ani bir dalgınlıkla hastasına söyledikleri ardından başlayan bir kovalamacayı konu ediniyor. Henry Altman adındaki hasta ve yanlışı düzeltmek üzere onun peşine takılan doktorunun bu amansız kovalamacası üzerinden yaptığımız seçimlerin sonuçları hakkında çarpıcı bir öykü anlatılıyor.

Balık ile Kraker’in Maceraları (Fish N Chips, Best Enemies Forever)
Dan Krech yönetmenliğinde beyazperdede göreceğimiz Balık ile Kraker’in Maceraları, bir kedi ile bir balığın arasındaki kemik savaşını konu ediniyor. Japon balığı Fish’in elinde, atasının yediği bir kediden kalma kemik parçası vardır, bu kemik parçası Fish’in soyu açısından hayli değerlidir. Brooklyn’deki evinden kovulan ve babasının istediği kemiği getirmedikçe eve alınmayacak olan Chip ise, Fish’in atasının yediği kediden kalan kemik parçasına göz dikmiştir. Bir yandan hem atasının emaneti, hem de soyunun şanı için kemiği koruması gereken Fish; diğer tarafta o kemiği alamazsa hayatına evsiz devam edecek olan Chip. İşte size soluksuz eğlence sunan bir animasyon!

Başkanların Hizmetkarı (The Butler)
Gerçek bir hikayeden esinlenerek Primetime Emmy ödüllü Danny Strong beyazperdeye uyarlanan Başkanların Hizmetkarı, yönetmenliğini Lee Daniels’in üstlendiği, ABD’nin 20. Yüzyıldaki politik çalkantısı üzerine kurulu bir film. Cecil Gaines adında siyahi bir adamın çok zor şartlar altında süren ve onu zamanla Beyaz Saray’ın hizmetkarı olmaya kadar götüren sürecin anlatıldığı filmde, tam 8 başkan dönemi boyunca yaptığı hizmetkarlığı üzerinden John F. Kennedy’nin suikastından Martin Luther King’e, Freedom Riders’dan, Black Panther hareketine, Vietnam Savaşı’ndan, Watergate skandalına kadar pek çok önemli olaya tanıklık ediliyor. Filmin başrollerinde Forest Whitaker, Oprah Winfrey, Mariah Carey, John Cusack, David Banner gibi birçok yıldız isim bulunuyor.

Kan Bağları (Blood Ties)
Özellikle de Clive Owen, Marion Cotillard, Billy Crudup ve Mila Kunis gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Kan Bağları, yönetmenliğini Guillaume Canet’in yaptığı bir polisiye. Prömiyerini 2013 Cannes’ta yapan, 1974 New York’unda geçen filmde, Chris ve Frank adındaki, evvelden beri anlaşamayan ve birbirlerinden çok farklı olan iki kardeşin aralarındaki ilişki konu ediniliyor. Biri suça eğilimli ve hapisten yeni çıkan, diğeri ise polis olan bu iki kardeş, bir anlamda zoraki olarak kan bağları sebebiyle birbirlerinden bir türlü kopamıyor ve çarpışma devam ediyor.

Maleficent (Malefiz)
Daha önce Avatar ve Alice Harikalar Diyarında filmlerindeki tasarımıyla iki Oscar ödülü almış olan yapım tasarımcısı Robert Stromberg’in yönetmenlik koltuğuna geçtiği Malefiz, bilindik Uyuyan Güzel masalına “kötünün” tarafından göz atan bir film. Başrollerinde Angelina Jolie, Sharlto Copley, Elle Fanning ve Sam Riley’in yer aldığı film, bütün varlıkların barışçıl bir biçimde yaşadığı harika bir ormanın, insanlar tarafından ele geçirilmek istenmesi soncunda yaşananlara odaklanıyor. Ormanın koruyucusu olan iyi kalpli Malefiz, güvendiği bir adamın, hırsına yenik düşerek onu ihanete uğratmasıyla kin ve öfkeyle doluyor. Artık yalnızca alacağı intikamı düşünen ve yaşama gücünü ondan alan Malefiz, intikamını aşılması hayli güç olan bir lanetle almaya çalışıyor. Film, insanın güce olan bağımlığının ve bitmek tükenmez hırsının başına açtıklarını fantastik bir dille, üstelik bu sefer kötünün tarafından anlatarak öne çıkıyor.

Son Şans (The Cogress)
Beşir’le Waltz ile dikkatleri üzerine çeken İsrailli yönetmen Ari Folman’ın Polonyalı bilim kurgu yazarı Stanislaw Lem’in “The Futurological Congress” isimli kitabından beyazperdeye uyarlanan yeni filmi Son Şans, animasyon ve gerçek arasındaki yolculuğuyla haftanın en dikkat çekenleri arasına giriyor. Başrollerinde Robin Wright, Harvey Keitel, Jon Hamm, Paul Giamatti’nin yer aldığı filmde, eksi bir aktrisin bir daha oyunculuk yapmamak üzere tüm dijital haklarını Hollywood’a satmasına odaklanılıyor. Bir daha oyunculuk yapmamak üzere imzalanan bu sözleşme ile film, geleceğin düşsel sinema dünyasına dair merak uyandırıyor.

Toprağa Uzanan Eller
Ömer Can yönetmenliğindeki Toprağa Uzanan Eller, Toprak adındaki, Çukurova’ya mevsimlik işçi olarak giden bir ailenin ortanca çocuğunu merkezine alıyor. Hayli zor şartlar altında hayatını sürdüren ve çocukluğu elinden alınan Toprak ve ailesi üzerinden mevsimlik işçilik, çocuk işçiliği gibi birtakım sorunlar fonda işleniyor. Filmin başrollerinde ise Şerif Sezer, Nail Kırmızıgül, Melih Selçuk, Turgay Tanülkü, Ali Bilen, Zeliha Bilen, Medya İzgi, Deme İyigün, Şefik Onatoğlu yer alıyor.

Bir Cevap Yazın