9 Mayıs Vizyon ‘da Bu Hafta !

9 Mayıs Vizyon Haftasında karşımıza 3 yerli 5 yabancı belgeselden komediye, korkudan aksiyona tam 8 film çıkıyor.

Anormal Aktivite (A Haunted House)
Yönetmenliğini Michael Tiddes’ın yaptığı, Scary Movie serisiyle kendinden söz ettiren Marlon Wayans’ın başrolde oynadığı, komedi türündeki A Haunted House, uzun süredir hayallerini kurdukları yeni bir eve taşınan Malcolm ve Kisha (Essence Atkins)’nın bu evdeki korku dolu serüvenlerini konu ediniyor. Kötü bir ruhun eve musallat olduğunu anlayan çift, kendi yöntemleriyle bu ruhla mücadele etmeye başlıyor. Kisha’nın bedeni ruh tarafından ele geçirilince ne yapacağını bilemeyen Malcolm için işler daha da zorlaşıyor. Malcolm’ün, karısı Kisha’yı kötü ruhtan kurtarmak için her yolu denemesiyle merak uyandıran film, bu denemeler üzerinden komedi ve korku unsurlarını harmanlıyor.

Görünmeyen Kadın (The Insivible Woman)
Ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’in tutku dolu aşk hayatından bir kesit sunan The Insivible Woman, Claire Tomalin’in kitabından sinemaya uyarlanmış. Filmin yönetmenliğini yapan Ralph Fiennes, aynı zamanda filmde Dickens’ı canlandırıyor. Fiennes’ın yanında oyuncu kadrosunda Felicity Jones, Kristin Scott Thomas, Tom Hollander, Michelle Fairley isimler yer alıyor. Uzun yıllar boyunca Dickens’a tutkulu bir aşk besleyen bir kadını izlediğimiz film, yazarın ölümünde dahi yanında olmasına rağmen yıllar boyunca gizlenmek zorunda kalan aşk hikayesi ile merak uyandırıyor.

Karınca Kapanı
Televizyondan ve oynadığı filmlerden tanıdığımız başarılı oyuncu Fırat Tanış’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Karınca Kapanı, Cüneyt Uzunlar’ın yazdığı bir tiyatro oyunundan sinemaya uyarlama. Başrollerinde Fırat Tanış, Cüneyt Uzunlar ve Neslihan Yeldan’ın yer aldığı film, bol gerilimli bir hesaplaşma filmi. Film, Münevver Sarıselimoğlu’nun inşaat sektörünün güçlü isimlerinden olan kocası Güven Sarıselimoğlu’ndan kurtulmak amacıyla Galip adında bir mafya adamıyla işbirliği yapmasına odaklanıyor. Galip’in tasarladığı planı hayata geçiren ikili, bütün ülkeyi sarsacak bir hesaplaşma gerçekleştiriyor.

Kötü Komşular (Bad Neighbours) Sinekritik için tıklayınız.
Sinema serüvenine komedi filmleriyle devam eden, Forgetting Sarah Marshall (Aşkzede) ve Get Him to the Greek (Zorlu Görev) filmleriyle tanıdığımız Nicholas Stoller’ın son filmi Bad Neighbours, yeni evli çift Mac (Seth Rogen) ve Kelly (Rose Byrne)’nin komşularıyla yaşadığı rekabete odaklanıyor. Bütün hayatlarını yeni doğmuş bebeklerine göre planlayan bu çift, kendilerine komşu olan, öğrenci birliğinden gençlerle küçük çaplı sorunlar yaşamaya başlıyor. Bu sorunların büyüyerek komşular arasında bir rekabete, adeta bir var olma kavgasına dönüşmesiyle işler çığırından çıkıyor ve temposu bir an bile düşmeyen, partiden, müzikten geçilmeyen bir komedi vizyona giriyor.

Müslüm Baba’nın Evlatları
Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, arabesk müzik dendi mi akla gelen ilk isimlerden olan Müslüm Gürses’i hayranlarından dinlediğimiz belgesel, Vuslat Saraçoğlu yönetmenliğinde vizyona giriyor. Hayran kitlesinin Gürses’e ve onun müziğine karşı duyduğu, bir müzisyeni sevmenin çok daha ötesine geçen bağlılıktan yola çıkan filmde, bir kimliğin, kültürün kendini popüler ve baskın olana karşı temsili olarak sunduğu “Müslümcülük” bahsi işleniyor.

Panzehir
Büşra ve Dağ filmlerinden tanıdığımız Alper Çağlar’ın yönetmenliğini üstlendiği Panzehir, aksiyon, macera ve polisiyenin bir araya geldiği bir film. Emin Boztepe, Cüneyt Arkın, Murat Arkın gibi yerli oyuncuların yanı sıra Edoardo Costa, Christina Gottschalk ve Florence Eugene gibi yabancı oyuncuların da yer aldığı zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film, yeraltı dünyasının deneyimli tetikçilerinden Kadir Korkut ile ona ihanet eden babası arasındaki hikayeye odaklanıyor.

Umudun Peşinde (Philomena) Sinekritik için tıklayınız.
Haftanın en dikkat çeken, festivallerdeki gösteriminin ardından vizyona girmesi heyecanla beklenen Philomena, yönetmenliğini Setphan Frears’ın yaptığı, bir annenin elli yıl önce elinden alınan oğlunun izini sürdüğü dokunaklı bir kişisel hikayeyi beyazperdeye taşıyor. Gerçek olaylara dayanan, Martin Sixsmith adında bir gazetecinin The Lost Child of Philomena Lee (Philomena Lee’nin Kayıp Çocuğu) adlı kitabından uyarlan filmde, Judi Dench ve Steve Coogan başrollerde yer alıyor. En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Müzik olmak üzere toplam 4 dört dalda Oscar için yarışmış olan film, bu haftanın en merak edilen filmi olarak fazlasıyla merak uyandırıyor.

Virüs (The Returned)
Yönetmenliğini Manuel Carballo’nun yaptığı, Hatem Khraiche senaryolu The Returned, insanlığı tehdit eden bir zombi virüsün giderek yayılmasını konu ediniyor. Virüs bulaşanların zamanla zombiye dönüştüğü dünyada, insanları kurtaracak ilacın stokları ise giderek azalıyor ve bu yüzden insanlar ayaklanıyor. Bu akıl almaz kaos ortamının içinde ne yapacağını bilemeyen Alex (Kris Holden-Ried) ve Kate (Emily Hampshire), filmin odak noktasını oluşturuyor. Kate’in, sırrını daha fazla gizleyemeyen kocası Alex’i kurtarıp kurtaramayacağı, bu kaos ortamının nasıl sonlanacağı ise merak uyandırıyor.

Bir Cevap Yazın