Apple, Beats’i satın alıyor

Yaklaşık 1 ay önce Reuters’tan alınan habere göre Apple CEO’su Tim Cook, Şubat ayının sonlarına doğru Beats CEO’su Jimmy Lovine ile bir görüşme yaptı. Bu toplantıda Beats’in üzerinde çalıştığı yeni akış hizmeti Project Daisy hakkında konuştular. Apple’ın bir müzik hizmeti üzerinde çalıştığı bir süredir biliniyor. Ancak Cook’un Beats’in sunmaya hazırlandığı yeni hizmetine “ilgi duyması” ve bunu dile getirmesi, ikilinin ileride bir ortaklık kurabileceğinin düşünülmesine yol açmıştı.

Ve bugün Financial Times’ta paylaşılan habere göre satın alma hakkında bir çok detay paylaşıldı. Anlaşmanın bazı prüzlere rağmen gelecek hafta sonlanabileceği yazıldı.

Apple, Next’in haricinde bugüne kadar en yüksek satın alması 350 milyon dolarla Primesense olan ve bu satın almasından iki hafta sonra Topsy’yi 200 milyon doların üzerinde bir bedelle bünyesine katmıştı. Apple’ın Beats’e 3,2 milyar dolara satın almayı istemesinin sebebi nedir sorusun cevabı ise Apple, Beats ürünleri mağazalarına getirse bile firmanın Spotify alternatifi Beats Music servisi öne çıkıyor.
Beats Holiday Exclusive Preview
iTunes şirket olsaydı Fortune 500′te 130. sırada yer alırdı yazısında iTunes’un gelirlerinin artmasına karşılık müzik satışlarında yüzde 14′lük bir gerileme olduğunu paylaşmıştık. Kullanıcıların müzik satın almaktan ziyade online müzik dinleme servislerine doğru yönelmesi Apple’ı Beats’e yönlendiren en büyük sebep olarak duruyor.
Beats’in online müzik servisi haricinde sadece kulaklık için bu rakamı vermesi çok normak bir durum olmayacağını belirtmekte yarar var. Apple Store’larda halihazırda yer verdiği markanın ürün gamını genişletmek için değil ama hem mağazada hem de Beats Music’le iTunes’ta kaybedilenin geri kazanılmasından oluşacak sinerji Apple’ı Beats’e yaklaştırmış görünüyor.

Daha önce HTC’nin yüzde 50.1′ine sahip olduğu ve kısmen hisselerini sattığı Beats’i kasasında 133 milyar dolar nakit ve türevi bulunduran Apple’ın satın alıp almayacağını önümüzdeki günlerde birlikte göreceğiz. Ancak satın alma olmasa bile anlaşılan Spotify ve rakiplerini önümüzdeki süreçte çetin bir mücadele bekliyor.

Kaynak: Webrazzi

Bir Cevap Yazın