Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Değelerlendirmesi

iphone-6-iphone-6-plus-karsilastirma

Merakla beklenen iPhone 6 ve iphone 6 Plus’ın lansmanı Apple CEO’su tarafından yapıldı. Apple geçen yıl olduğu gibi iki farklı iPhone modeliyle lansman yaptı. Ancak bu kez daha düşük bütçeli iPhone 5C tipi bir telefon yerine biri 4.7 diğeri ise 5.5 inç ekran genişliğinde iki yeni iPhone oldu. Küçük ekranlı olan model iPhone 6, daha geniş ekranlı model ise iPhone 6 Plus olarak tanıtıldı. İşte yeni nesil IPhoneların özellikleri;

Öncelikle iPhone kullanıcılarının en çok şikayet ettiği pil ömrü konusuyla başlayalım. Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6+ akıllı telefonları iPhone 5S’e oranla %50 daha fazla pil ömrü sunuyor. iPhone bu sayede en çok şikayet aldığı konuda önemli bir adım atmış oldu.

iphone-6-and-6-plus
4.7 inç ekran boyutuna sahip iPhone 6 1344×750 piksel ekran çözünürlüğüne sahipken, iPhone 6 Plus ise 5.5 inç’lik ekranı ile birlikte 1920×1080 piksel çözünürlüğü destekliyor. Geçen yıl satışa sunulan iPhone 5S’in 1136×640 piksel çözünürlüğüne kıyasla yeni iPhone’ların çözünürlüğü oldukça artmış durumda.

iPhone 6’nın işlemcisi iPhone 5S’ye oranla %20 daha fazla performans sergiliyor. Grafik bölümüne baktığımızda; iPhone 5S’den %50 oranında daha fazla performans sergileyen GPU’ya sahip olduğunu görüyoruz.

Mevcut iPhone’ların 4 inç’lik ekranı için geliştirilen uygulama ve oyunlar ise daha geniş ekrana sahip yeni iPhone modelleriyle uyumlu olarak çalışacak ve kullanıcılar herhangi bir sıkıntı yaşamayacak.

iPhone 6 Plus ile birlikte iPhone’lar artık ilk kez yatay ekran modunda da kullanılabilecek. Örneğin iPhone ana menüsündeyken telefonu yatay konuma getirirseniz cihazın ekranı yatay görüntü moduna geçecek. Android işletim sisteminden bidiğimiz bu özellik iPhone’lar için bir ilk

4.7 inç’lik iPhone 6 6.88 milimetre, iPhone 6 Plus ise 7.11 milimetre kalınlığında. iPhone 5S’nin inceliğinin 7.6 mm olduğu düşünüldüğünde Apple’ın en ince iPhone’larının iPhone 6 ve iPhone 6 Plus olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni iPhone’ların bir diğer önemli özelliği ise A8 işlemci kullanması. Apple’a göre iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta kullanılan A8 işlemci, A7 işlemci kullanan mevcut iPhone’lara kıyasla yüzde 50 oranında daha hızlı çalışıyor.

iphone_6_plus_ozellikleri_ve_fiyati_iphone_6_plus_tanitildi_h258020iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta 8 megapiksel dahili kamera yer alıyor. iSight arka kamera ve ön yüzde bulunan kamerada f/2.2 diyafram açıklığı mevcutken, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın kameraları arasındaki en büyük fark ise şu: iPhone 6’da dijital görüntü sabitleme, iPhone 6 Plus’ta ise optik görüntü sabitleme özelliğinin yer alması.

Yeni iPhone’larda bulunan M8 hareket işlemcisi sayesinde artık bisiklete binerken veya koşu yaparken kayıt tutabilecek ve kat ettiğiniz mesafeyi anlık olarak görebileceksiniz. Böylelikle ilk kez 32 GB’lık bir iPhone modeli ortaya çıkmamış oldu.

apple-iphone-6-apple-pay-ncfApple yeni iPhone’larıyla birlikte iki yeni teknolojiyi de duyurdu. Artık NFC teknolojisini de destekleyen yeni iPhone’lar ile birlikte Apple Pay, kredi kartlarını kendi içinde güvenli bir şekilde saklayacak. MasterCard, Visa ve American Express ile anlaşan Apple’ın bu uygulaması iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tarafından destekleniyor.

Apple, güvenlik ve gizlilik açısından da çeşitli önlemler almış durumda. Apple Pay ile yaptığınız ödemelerde Apple, sizin ödemeyi nerede yaptığınızı ve ne kadarlık bir ürün ya da hizmet aldığınızı bilmeyecek. Yani bu süreç gizli kalacak ve Apple sadece bir ödeme aracı olarak hizmet verecek.

iOS 8, 17 Eylül itibariyle tüm iPhone kullanıcılarına sunulacak.
apple-iphone-6-6s-turkiye-090914

Peki yeni nesil iPhoneların Türkiye satış fiyatları ne olacak? İşte fiyatlar;

iPHONE 6 FİYATLARI
16 GB iPhone 6: 2 bin 349 TL
64 GB iPhone 6: 2 bin 649 TL
128 GB iPhone 6: 2 bin 949 TL

iPHONE 6 PLUS FİYATLARI
16 GB iPhone 6 Plus: 2 bin 649 TL
64 GB iPhone 6 Plus: 2 bin 949 TL
128 GB iPhone 6 Plus: 3 bin 249 TL

Yeni iPhone’lar 3 farklı renk seçeneğine sahip;
iphone-6_silver-gold-black

Boyutlarının kullanıma daha uygun olmasından dolayı yakın zamanda bir iPhone 6 Space Gray satın almayı düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın