Bu elbise ne renk? :)

ademsguide-dress

Dün geceden kalan 2 büyük gündem: Beşiktaş ve “Bu elbise ne renk?” sorusu. :) Beşiktaş’ı tebrik ettikten sonra bir bakalım neymiş bu elbise mevzusu.

Yukarıda görmüş olduğunuz elbisenin siyah-mavi mi yoksa gold-beyaz mı olduğu dünden beri sosyal medyanın en çok konuşulan mevzusu. Nereden çıktığına baktığımda ise ilk olarak bir Tumblr kullanıcısı post olarak atmış, demiş ki: “Arkadaşlar lütfen bana yardım edin… Bu elbise altın sarısı-beyaz mı, yoksa siyah-mavi mi? Ben ve arkadaşlarım bir türlü karar veremiyoruz ve çıldırmak üzereyiz” yazan kullanıcının fotoğrafı altında büyük bir tartışma başladı. Daha sonra da tartışma bütün sosyal medyaya, sonra da haber sitelerine sıçradı.

Hatta daha da ileri gidecek olursak, ‘the dress’ kelimesi kullanılarak 24 saat içinde 3 buçuk milyon twit atılmış. Ve ülkemizdeki her haber sitesi de haberin altına bir anket koymuş ve sizin hangi renk gördüğünüze dair fikrinizi almak için. Ben ilk gördüğümde gold-beyaz olarak gördüm. Çok da netti. Fakat şu an elbise aynı karede siyah-mavi oldu!

İnanılmaz bir göz yanılması ya da beyne giden mavi algısı değişikliğinin karşılığı olmalı bu resim. Başka bir açıklaması olamaz. Ekşi Sözlük de tartışmaya karışarak, önemli bir noktaya dikkat çekmiş bir yazar. Demiş ki: “Özetle “mavi hissizliği” denen led / lcd ekranlarla hayatımıza girmiş bir göz zayıflığını ortaya çıkarmış fotoğraftır. Beyaz görenler tasarımla ve renklerle uğraşıyorlarsa, yazık. İnterneti sallayıp kavurmuş, çok kişinin beynini yakmış. Birbirinden ayrılan çiftlerin bile olduğu durumu yaratmıştır.”

He bu arada elbisenin 3 tane yan yana halinden ortadaki resim dünyayı ayağa kaldıran. :)

Ton farkını daha iyi anlamak için Onedio.com sitesinin bu haberindeki Vine videosu daha açıklayıcı olmuş!

Hadi siz de söyleyin, ne renk? :)

1 comment

Bir Cevap Yazın