Dünya Kupası ‘nda Sosyal Ağların Performans Raporları!

2014-world-cup-Twitter-and-facebook

Dünya kupası hayatın pek çok alanında olduğu gibi sosyal medyada da ilgiyle takip edildi. Dünya kupasına olan bu ilgi sosyal medyanın her zamankinden daha yoğun kullanılmasına yol açtı. Peki Dünya Kupası’nın galibi sosyal medyanın 2 devi konumunda olan Facebook mu yoksa Twitter mı?

Her iki web sitesi de dünya kupası boyunca rekor oranda kullanımla karşılaştıklarını belirtip istatistiksel verilerini kamuoyu ile paylaştılar. Buna göre 12 Haziran – 13 Temmuz boyunca  Facebook üzerinden dünya kupası ile ilgili konuşmalara katılan 350 milyon kişi yaklaşık 3 milyar etkileşim sağladı. Bu Facebook için bir rekor olduğu gibi aynı zamanda en çok etkileşime neden olan spor etkinliği olarak 2014 Dünya Kupası’nı da resmi kayıtlara geçirdi.

 

Twitter’dan gelen açıklamaya göre ise 2014 Dünya Kupası boyunca kupa ile ilgili olarak toplamda 672 bin tweet atılmış durumda. Bu bilgi de twitter için yeni bir rekor anlamına geliyor. Bu bilgilerin dışında maçlarla ve futbolcularla ilgili istatistiki bilgiler de twitter tarafından paylaşıldı. Buna göre dünya kupasının en çok konuşulan maçı Almanya-Arjantin finali değil 7-1’lik sonuçla biten Almanya-Brezilya maçı olmuş. Bu maç da kendi içinde tweet rekoru kırmış durumda.

5345119a06f2dsocial-world-cup-2014

Bu karşılaştırmayı yaparken ayrıca belirtmek gerekir ki, Facebook tarafından verilen veriler bütün etkileşimleri kapsıyor. Yani beğeni ve yorumlar da bu etkileşimlere dahil. Oysa Twitter tarafından verilen veriler sadece atılan tweetler ile ilgili olup retweet ve reply özellikleri değerlendirmeye tabi tutulmamış.

 

Bu açıdan bakılınca sosyal medyanın Dünya Kupası şampiyonunun kim olduğunu kestirmek zor. Ama Facebook’a oranla oldukça geriden gelmesine rağmen gördüğü ilgi her geçen gün artan Twitter bu yönüyle istediğini almış gibi görünüyor. Bu nedenle kendilerini sosyal medyanın şampiyonu ilan etmiş olmaları gayet normal.

Bir Cevap Yazın