Facebook ve Twitter arasındaki büyük rekabet: E-Ticaret

facebook-twitter-e-ticaret

Sosyal medya deyince ilk akla gelen ikili Facebook ve Twitter, aralarındaki rekabeti yavaş yavaş e-ticaret’e kaydırıyor. Daha önce kullanıcı sayıları, saniye bazındaki paylaşım sayıları ve bunun gibi birçok istatistikle kıyaslanan ikili, bu sıralar e-ticarette de yarışmaya başlamış durumda.

Twitter’ın amazon ile yaptığı anlaşma sonucunda #AmazanCart hashtagiyle başlayan utgulamasını hayata geçirerek twitter üzerinden, bir tweet içinde alışveriş yapma imkanı sunmuştu. Bununla birlikte tweet’lere “buy” butonu ekleyeceğini belirten Twitter yöneticileri, geçtiğimiz günlerde CardSpring’i alarak ticarete atılacağını fazlasıyla belirtmişti.

Öte yandan Facebook’ta durağan kalmamak için elinden geleni yapıyor. Twitter’ın CardSpring ile anlaştığı günlerde Facebook da reklam ve sayfa içeriklerinde satın alma butonunu denemeye aldığı ve olumlu düşüncelerin ortaya çıktığı anlaşılmıştı.

Peki bu dev şirketler neden e-ticaret işlemlerine girişmek istiyor?

Aslında cevabı geçmişte saklı. Mesela Facebook sanal parası olan Credits’i hayata geçirip kullanıcıların diğer kullanıcılara hediye gönderebilmesi üzerine bir sistem oluşturarak e-ticaret’e göz kırpmıştı. Bu birçok Facebook özelliklerinden farklı olarak, özgündü fakat bir çok Facebook girişimi gibi başarısız oldu.

Facebook’un genel olarak e-ticarette başarısız olmasının sebebi ise; kullanıcılar. Sitenin ücretsiz olması ve kullanılabilirliğin zedelenmemesini isteyen kullanıcılar site içi satın alma işlemi ile diğer kullanıcılara karşı bir avantaj elde etmek istemiyor. Bunun da farkında olan Facebook “buy” butonu ile e-ticarete en basit, anlaşılabilir ve kolaylıkla atılmak istiyor. Facebook’un “satın al” butonu sadece siteye entegre bir buton olacak ve satın alma işlemi ilanı veren site üzerinden devam edecek.

Aslında Twitter’ın da #AmazonCart ve “buy” butonu ile yapmak istediği şey de tam olarak bu. İki sosyal site de kullanıcıları siteden fazla uzaklaştırmadan kalıcı bir satış stratejisi geliştiriyor.

Tabi her ne kadar içlerinde satın alma imkanı olsa da iki siteden de bir gittigidiyor, Amazon ya da Sahibinden gibi satış odaklı sitelerden ziyade farklı bir konsept ile bizleri şaşırtacağına inanıyorum.

Bir Cevap Yazın