Facebook Whatsapp’ı satın aldı !

Ademsguide-socialtrends-Whatsapp-Facebook

Dün akşam üzeri alınan haberlere göre Facebook Whatsapp ile anlaşmaya varmış ve imzalar atılmıştı. Nedir peki bu anlaşmanın detayları ?

Google’ın elinden kaçırdığı Whatsapp’ı Facebook affetmedi. Sosyal Ağ olma yolunda Facebook’a yetişme fırsatını bir kez daha kaçırdı.

Facebook, Instagram’ın ardından 16 milyar dolarlık bir anlaşma ile WhatsApp’ında yeni sahibi oluyor. Bu miktarın 4 milyar doları nakit kalan kısmı ise Facebook hissesi olarak ödeme yapılacak. Anlaşma iptalinde ise Facebook 1 milyar dolar ceza ödeyecek. Ayrıca WhatsApp’ın CEO’su Jan Koum artık Facebook yönetiminde yer alacak.

WhatsApp’da yakın bir zamanda değişiklik olması beklenmiyor. Reklam almama politikası devam edecek. Facebook chata entegrasyonu yakın zamanda görünmüyor.

WhatsApp blog yayınından yapılan anlaşmayla ilgili detaylar hakkında kullanıcılarına bildiri yayınladı.

Mark Zuckerberg’ın sayfasından yaptığı açıklama ise şöyle ;

ademsguide-socialtrends-facebook-whatsapp-i-16-milyar-dolara-satin-aldi-mark-zuckerberg

WhatsApp hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse Silikon Vadisinde bulunan genç bir teknoloji firmasıdır.Yahoo! ya 20 yıl boyunca emek vermiş iki mühendisin piyango biletidir. İsmi ingilizce What’s Up tan geliyor. Akıllı telefonların yaygınlaşacağı neredeyse her cebe gireceğini fark eden iki mühendis Sms’e fonksiyonel bir alternatif yaratma planlarıyla yola koyulmuşlar. Ve başarılı oldukları söylenebilir.

Bir Cevap Yazın