Facebook ’ta Güvenliğinizi Arttırın!

facebook security

2004 yılından bu yana birçok değişime uğrayan, arkadaşlarla iletişim amaçlı kurulup oyun, eğlence, ünlü kişileri takip, zaman geçirme gibi birçok amaca hizmet eden Facebook’ta fazla güvenlik açığı olmasa bile bazen bizim yaptığımız hatalar hesaplarımızı, kişisel bilgilerimizi tehlikeye sokuyor.

Yanlış bir tıklama ya da bilmeden ayarları kurcalayarak, herkese paylaşmak istemediğiniz bir fotoğraf kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor, doğum tarihi olan kredi kartı şifreniz bile çok kolay çalınabiliyor. Peki, bunun önüne geçmek için ne yapıyoruz? Hangimiz güvenlik ayarlarına girip tüm ayarları inceledik ki? Nasılsa bir Facebook hesabı diye geçiştirdiğimiz bu ayarlar belki de günümüzün stressiz, baş ağrısız ve güvenli geçmesini sağlıyoruz. “Aman doktor bey benim güvenlik açığım var mı?”, “kendimi güvensiz hissediyorum” diyenlere de çare bu yazının devamında saklı.

Gizliliğinize Dikkat Edin

Facebook geçtiğimiz aylara kadar her kullanıcısına standart ayarlarını, yani tüm paylaşımlarınızın ve öğelerinizin herkes tarafından görülebilecek şekilde veriyordu. Bu ayarları bilenlerin birçoğu değiştirmiş olmasına rağmen yapılan seçim hataları yüzünden belki de siz kendi gizliliğinizi kendiniz yok etmiş olabilirsiniz.

Facebook sizin gizliliğinize üst düzeyde önem verdiği için, bu gizlilik ayarlarını yapmak çok kolay. Gizlilik ayarlarına girdikten sonra karşınıza paylaştıklarınızı göstereceğiniz kitle seçimi, sizinle iletişime geçecek olan kitle seçimi ve sizi farklı yollarla arattığında bulabilecek ya da bulabilme imkanı sağlayacak bilgilerinizin seçimi değiştirmenizi, kapatmanızı, kısıtlamanızı ya da açmanızı sağlıyor.

Paylaştıklarımı kimler görebilir?” seçeneğinde bulunan “İleride paylaşacağın gönderileri kimler görebilir” kısmından dilerseniz hesabınızı bazı özel kişilere ya da oluşturduğunuz gruba göre ayarlayabilir, dilerseniz sadece arkadaşlarınıza karşı gönderi paylaşımı yapabilirsiniz. İkinci seçenekte ise profilinizden erişebileceğiniz hareket dökümüne gidebilirsiniz. Burada dilerseniz attığınız yorumlardan tutun beğenilere, hatta arattığınız kelimelere kadar her hareketinizi görebilir, buna bağlı olarak dilerseniz silebilirsiniz. Son kısım ise gizliliği yüksek ya da orta derecede olan gönderilerinizi tamamen silmenize imkan sağlamakta.

“Benimle kimler iletişim kurabilir?” seçeneğinde ise dilerseniz size arkadaşlık isteği gönderebilecek kitleyi seçebilir, size atılan spam ya da dış mesajları filtreleyebilirsiniz.

Facebook’un belki de en önemli gizliliği ise; aramalar. Kendinizi aramalarda ne kadar gizlerseniz, tanımadığınız insanlar tarafından bir o kadar zor bulunur olacaksınız. Yine gizlilik ayarları içinde bulunan “Aramada beni kimler bulabilir?” seçeneği ile hem Google gibi arama motorlarında kendinizi gizleyebilir, hem e-postanızla aramalara engel koyabilirsiniz.

Uygulama izinlerine dikkat edin

Facebook bünyesinde binlerce oyun ve uygulama bulundurmakta. Bu uygulamaların birçoğu her ne kadar güvenilir olsa da, bazıları art niyetli yazılımcılar tarafından da yapılabiliyor. Günümüzde akıllı telefonların gelişmesiyle, birçok mail hesabının kredi kartlarına bağlı olduğunu düşünürsek, bizim mail adresimize ve Facebook şifremize, doğum tarihimize erişebilen bu uygulamalar bizler için adeta bir tehdit.

Peki, güvenmediğimiz uygulamalara nasıl erişebiliriz? Yine ayarlar bölümünden “Uygulamalar” seçeneğine girerek kullandığımız bütün uygulamalara erişebiliriz. Sizi rahatsız eden uygulamaları buradan kaldır seçeneği ile dilerseniz kaldırabilir, dilerseniz tamamen bütün uygulama platformunu kapatabilirsiniz.

Facebook fotoğraflarımızla, kişisel birçok bilgi ve bağlantılarımızla bizim için adeta şifreli bir kasa sayılır. Eğer bu kasanın şifresini kolay yaparsak, güvenliğini sağlamazsak hem maddi kayıp hem manevi yaralar edinebiliriz. Bu yüzden bilmediğiniz uygulamalardan uzak kalmanızı, gizlilik ayarlarınızı 2 haftada bir kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın