Golf GTI

Yılların eskitemediği efsane Golf GTI yeni nesliyle gümbür gümbür geliyor.

Volkwagen Grubunun Hatchback araçlardaki önderliği yadsınamaz bir gerçek, ayrıca hızlı hatchback “hot hatch” kavramının da Golf GTI otomobili ile yaratıcısı diyebiliriz.

1974 yılından beri üretimde olan Golf serisinin ilk GTI modeli 1975’te üretilmiş. O günden bu güne çizgilerini sürekli yenilemiş, yaramaz çocukların ihtiyaçlarına yönelik yenilikleri kendinde barındırmış. Her modeli ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Ve tüm markalar için belirleyici bir model olarak ön plana çıkmıştır.

Gelelim yeni nesil Golf GTI’in özelliklerine,
Türkiye’de sadece 4 silindir 16 valf TSI benzinli 2,0 motor hacmiyle satılan araç 220 beygir gücünde. 350 maksimum tork gücüne ulaşan Golf GTI 6 ileri Tiptronik DSG şanzumana sahip. Katalog yakıt verileri ise 8,1 Şehir içi ve 5,3 şehir dışı 6,4 ortalama ile karşımıza çıkıyor. Bu rakamlar ise Türkiye şartlarını düşündüğümüzde bu motor hacmi için gerçekten başarılı.
Donanım olarak saymakla bitmeyecek özellikleri bir insanın otomobilinden beklentilerinin çok daha fazlasını kendinde barındırıyor.

Türkiye’de satışta hali hazırda tek donanım paketi olan Golf GTI 2.0 TSI 220 PS Tiptronik fiyatı ise 131.900 TL.

Fiyatından fazlasını sunan aracın ikinci el piyasası da epey yüksek, bunda yukarıda yazdığım gibi bu aracın tüm nesillerinin gözde ve öncü olamasının yanı sıra büyük motora sahip olması ikinci elde değer kaybına uğramamasında etkili oluyor.

Kendini genç ve yaramaz hisseden herkesin odak noktası halinde olan otomobilin GTİ logosu, imza niteliğindeki vites topuzu ve Clark koltuk döşemesi, kırmızı çizgileri ve tabii ki bal peteği şeklindeki ızgaralarını unutmamak gerek.

GOLF GTI’a özel uygulama!

Golf GTI’a özel oluşturulan klipleri izlemek ve kendi klibinizi oluşturup Golf GTI TV’de oynatabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken tıklamak.

Ayrıca Golf’ün plug-in versiyonu Golf GTE hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın