Google ’dan Dev Proje: “Mükemmel Sağlıklı İnsan”

google-baseline-study

Teknolojinin artık hayat damarlarımızdan biri olduğu şu günlerde Google, bunu destekleyici yepyeni bir projeyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Radyasyonun sağlığa ne kadar zararlı olduğundan çok da bahsetmeme gerek olduğunu düşünmüyorum. Ama doktorların bile en başta yaptığı uyarı; “En azından uyurken telefonunuzu, televizyonunuzu kapatın.” Gibi bir cümle diyebiliriz. Bazen gerçekten ciddi sağlık problemlerine yol açan bu koşulları ortadan kaldırmayı amaçlayan Google’ın çığır açacak projesinin adı “Mükemmel sağlıklı insan” teması üzerine kurulu olacak.

“Mükemmel sağlıklı insan” projesi için şu an da 175 denekle çalışma yapılıyor. Toplanan genetik ve moleküler bilgiler ile kalp krizi ve kanser gibi ölümcül hastalıklara erken tespit koyabilmek projenin amaçları arasında bulunuyor. Eğer bu söylenenler gerçekten uygulamaya girebilirse, sağlık sektörünü de artık ileri teknolojinin bir ürünü olarak görmeye başlayabiliriz demektir. ☺
Mükemmel sağlıklı insan projesinin sahibi Google X çalışanlarından Dr. Anrew Corner. Corner, projenin adını ise Baseline Study koymuş.

Baeeline Study projesiyle ileride giyilebilir teknolojinin birleşmesi de oldukça heyecan verici gelişmelere yol açacaktır diye düşünüyorum. Ios’un HealthKit uygulamasıyla girilecek çekişme sizi de heyecanlandırmıyor mu?

Bir Cevap Yazın