İOS 8 ’in bilinmeyen özellikleri

ios-8-en-onemli-ozellikleri-640x360

iPhone kullanıcıları için geçtiğimiz hafta yepyeni bir dönem başladı. Yeni İOS 8 güncellemesi, iPhone 6 ve 6 Plus’ın satışa sunulması kullanıcıların heyecanını ikiye katladı.

Yeniliklerin ardından geriye onların hakkında konuşup yorum yapmak ise bizlere kaldı.  İOS 8 ’in medyada yer alan özelliklerinin yanı sıra üzerinde çok durulmayan ama çok önemli özellikleri de yer alıyor. Bunlardan dikkatimi en çok çekenleri sizin için aşağıda sıraladım.

Elektronik Posta

iOS 8 ’in e-posta uygulamasında sayfayı sola doğru sürüklediğinizde ek seçeneklere ulaşabiliyorsunuz. iOS 7’de sadece “daha fazla” ve “arşiv” seçenekleri vardı, seçeneklerin çoğalması çok güzel ancak sayfayı bir de sağa doğru sürükleyin, orada da faydalanabileceğiniz bir kaç sürpriz opsiyon bulacaksınız.

Pil yönetimi

Uygulamalarınızdan hangisi daha çok kaynak tüketiyor? Bunu öğrenmek için Ayarlar / Genel kullanım sekmelerini takip edin, orada uygulamaların nasıl bir davranış izlediğini ve ne kadar enerji tükettiğini görebilirsiniz. Bu sayfada son 24 saatten, o hafta ne kadar enerji kullandığınızı izleyebilir ve bu tüketimi yapan tüm uygulamalara ulaşabilirsiniz. Android’in neredeyse taş devrinden beri kullandığı bu uygulamayı artık iOS’da görmek de güzel.

Hızlı klavye

Bir yazı yazarken iOS 8 size yazmak istediğinizi düşündüğü kelime önerilerinde bulunuyor. Bunların arasında  doğru olanı seçerseniz otomatik olarak yazınıza ekliyor. Bu durum iOS’un otomatik düzeltme zorlamasından kurtulduğunuz manasına geldiği gibi işlemi de hızlandırıyor. iOS 8’in bir diğer yazışma özelliği ise sizin kiminle nasıl yazıştığınızı aklında tutarak, daha sonraki yazışmalarınızda buna göre kelimeler önerebiliyor olması.

Kamera

iPhone 5, 5s, 5c, ya da yepyeni bir iPhone 6 kullansanız da IOS 8 yeni kamera özelliklerinden faydalanabiliyorsunuz. Zaman atlamalı (Timelapse) video çekimi, fotoğraf çekmeden önce aydınlık ve kontrast ayarlama gibi kolaylıklar fotoğraf çekerken ekranınızın sağında ve altında beliriyor ve ayarlar yapabilmenize olanak tanıyor. Yavaş çekim seçenekleri videolara bambaşka bir hava katarken, fotoğraf çekimlerinde ayarları önceden yapabilmek oldukça faydalı. Bu özellikler sayesinde içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarabileceksiniz.

Bir Cevap Yazın