İphone 5s vs Samsung S5

24 Şubat’ta lansmanı yapılan Samsung Galaxy S5, Şuan piyasada bulunan Apple’un iPhone 5S’e rakip olabilecek özelliklere sahip görünüyor.

İki cihaz arasındaki en önemli fark, kullandıkları işletim sistemleri. iPhone 6 çıkana kadar Galaxy S5′in daha yeni olması da önemli rol oynayacak.

Ekran

iPhone 5S, 4 inç’lik 1136×640 IPS LCD ekrana sahip ve inç başına 326 piksel sunuyor. Galaxy S5′in 5.1 inç’lik Full HD Super AMOLED ekranı ise 415 ppi ile daha yoğun.
ademsguide-socialtrends-samsung-galaxy-s5
Tasarım

Apple’ın alüminyum ve camdan oluşan çift tonlu tasarımı son derece başarılı. Fakat İphone 5 ile kasasının hemen hemen aynı olması tereddütte bırakıyor.

Galaxy S5, S4′e göre daha çekici ve sağlam bir tasarıma sahip olsa da hala plastik ve bu alanda iPhone 5s’ın karşısında eziliyor.

İşletim sistemi

Bu iki telefon arasındaki en büyük farkın işletim sisteminde olduğunu söyleyebiliriz. iOS 7, temiz, sezgisel bir işletim sistemi. Denetim Merkezi gibi bazı işlevlerinde Android’den etkilense de kullanımı her zaman olduğu gibi kolay.

Galaxy S5 ise Android 4.4 KitKat ve Samsung’un TouchWiz arayüzüyle geliyor. En sezgisel ve en müthiş görünümlü işletim sistemi olduğunu söylemek zor, ancak Android’i kişiselleştirmeniz mümkün; üstelik Android daha açık bir platform.

Pil

iPhone 5S’in pil ömrü kötü olmasa da, 1560mAh’lik pili çok da güçlü değil. Galaxy S5, 2.800mAh kapasiteli piliyle muhtemelen daha iyi bir performans sunacaktır.

İşlemci

iPhone 5S, Apple’ın çift çekirdekli 1.3GHz 64-bit A7 işlemcisini kullanıyor ve 1GB RAM’e sahip.

Galaxy S5, kağıt üzerinde iPhone 5S’ten önemli ölçüde daha iyi çünkü 2.5GHz dört çekirdekli Krait çipi ve 2GB RAM’le geliyor.
Fakat sayılar aldatmasın ilerleyen günlerde yapılacak olan performans testleri daha keskin sonuçlar verecektir.

Özellikler

iPhone 5S, Touch ID parmak izi tarayıcısı sayesinde sadece parmağınızı giriş düğmesinin üzerinde tutarak kilidi açmanıza izin veriyor. M7 hareket işlemcisi ise telefonunuzu pil tüketmeyen bir fitness izleyicisi haline getiriyor.

Galaxy S5′te de bir parmak izi tarayıcısı var. Bunun yanında bir kalp ritmi izleyicisi, gelişmiş S Health uygulaması ve IP67 sertifikalı su ve toz geçirmezlik, S5′in öne çıkan özel yetenekleri arasında.

Kamera

8MP’lik sensöre sahip iPhone 5S, en iyi kamera-telefonlardan bir tanesi. Çektiği fotoğraflar, S4′ünkilerin keskinliğine ve HTC One’ın düşük ışıkta başarılı kamerasınınkine yakın. iPhone 5S, 1080p çözünürlüklü videolar kaydedebiliyor ve 1.2MP’lik bir ön kameraya sahip.

Galaxy S5, çok daha fazla megapiksele, 16MP’lik bir kameraya sahip. Aynı zamanda çok hızlı, sadece 0.3 saniyede fotoğraf çekebiliyor. Gerçek zamanlı HDR, fotoğrafı çekmeden önce HDR efektini görmenizi sağlıyor. 4K video kaydedebilen cihazın ön yüzünde 2.1MP’lik bir kamera var.
ademsguide-socialtrends-iphone-5s
Güvenlik

iPhone 5S’in en önemli güvenlik özelliği, bahsettiğimiz Touch ID tarayıcısı. İşlev sorunsuz biçimde çalışıyor; belki parolalardan daha yüksek bir güvenlik sağlamıyor (çünkü parolayı devre dışı bırakamıyorsunuz) ancak oldukça başarılı.

Galaxy S5, pin, desen ve parola gibi standart Android güvenlik işlevlerinin yanında bir parmak izi tarayıcısına sahip. Tarayıcı, her iki telefonda da giriş düğmesinin üzerinde bulunuyor. iPhone 5S’te parmağınızı okutmak için düğmeye sadece dokunmanız yeterliyken, Galaxy S5′te parmağınızı aşağı doğru çekmeniz gerekiyor. Bunun yanında Galaxy S5′in parmak izi tarayıcısını kullanmak için önce ekranı açmanız gerekiyor; iPhone 5S’te ise buna gerek yok.

Bu tüm karşılaştırmalara baktığımızda bu iki telefonun farklı kategorilerde bir birlerinin önüne geçtiğini görüyoruz. Fiyat açısından bakıldığında da bir birine yakın olan bu iki cihazda, karar verme aşamasındaki en önemli noktanın marka algısı olduğu kesin sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Markaların sadık müşterileri için ise bu aradaki sayısal değerler çok bir şey ifade etmiyor.

Ayrıca Samsung Galaxy S5 ‘e yan ürün olarak Gear 2 ve Gear Fit’ın eklendiğini unutmamak gerek.

Samsung S5 hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın