İstanbul Film Festivali Başladı !

Bu yıl 33.sü düzenlenen İstanbul Film Festivali, dün akşam Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda Açılış Töreniyle başladı. Bu yıl 100. yaşını kutlayan Türkiye sinemasının önemli isimleri de katılım gösterdi.

Sunuculuğunu Meltem Cumbul’un üstlendiği 33. İstanbul Film Festivali Açılış Törenini tanıtım filmi ile start aldı. Törende ayrıca, başta 10 yıldır festivalin sponsorluğunu üstlenen Akbank olmak üzere festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara da teşekkür edildi.
ademsguide-sinemadan-33-istanbul-film-festivali-iksv-2014-iff
Türk Sinemasının 100. yaşını kutlaması sebebiyle bu yıl “Sinema Onur Ödülleri” dağıtıldı. Ödüller Türk sinemasına yıllar boyu emek vermiş altı değerli isme verildi. İlk ödül Umur Bugay’a verilirken diğerleri sırasıyla Abdurrahman Keskiner, İrfan Tözüm, Attila Özdemiroğlu, Sevda Ferdağ ve Eşref Kolçak’a verildi.

Festival 20 Nisan’a kadar Beyoğlu Atlas, Beyoğlu Beyoğlu, Pera Müzesi, İstanbul Modern, Citylife City’s, Ortaköy Feriye ve Kadıköy Rexx olmak üzere 8 salonda izleyicilerle buluşacak. Festival, sinemaseverlere 20’nin üzerinde bölümde 200’ü aşkın filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleriyle dolu dolu iki hafta yaşatacak.

Festival film listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın