iWatch hayalleri Apple Watch ile 1yıl daha erteleniyor

Apple tutkunlarının yüreğini ferahlatan haber dün California’da yapılan lansman ile geldi. Yapılan lansmanda iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tanıtımından ziyade benim merakım Apple Watch’ın satış tarihi ve getireceği yenilikler üzerineydi.

Apple Watch 38mm ve 42mm ölçülerinde iki seçenekte sunulacak. Ayrıca Watch , Wacht Sport ve Watch Edition olarak 3 farklı kasa modeli de bulunuyor. Ve her saatin bir çok kordon seçimi de bulunuyor.

Bu üç modelin farkları ise kasalarında.

Apple Watch Paslanmaz çelik veya uzay siyahı paslanmaz çelik kasaya, safir kristal cama ve bir çok kayış seçeneğine sahip.

Apple Watch Sport ise Gümüş rengi veya uzay grisi anodize alüminyum kasaya, güçlendirilmiş Ion‑X cama ve rengarenk ve dayanıklı kayışlara sahip. Hafifliği ve dayanıklılığı ile farklılaşıyor.

Apple Watch Edition ise 18 ayar sarı veya roze altın kasaya, safir kristal cama ve zarif bir işçiliğe sahip hepsi birbirinden etkileyici kayış ve toka çeşitleri mevcut. Burada ise A+ müşteriler hedeflenmiş.
Apple Watch Modelleri
Apple Steve Jobs döneminden farklı bir yol izleyerek ortaya çıkardığı ürünü segmentasyon yaparken ayrıştırıyor. Bu iPhone 5c ‘de gözle görülür bir hezimete yol açarken bence Watch konusundaki problem biraz daha vahim.

Apple markası sunduğu ‘teknoloji’den ziyade sahibine verdiği mutluluk duygusu ile ön plana çıkıyor. Fakat bu şekilde müşteri kitlesini ayrıştırması sıkıntılara yol açacağını düşüyorum. iPhone 5’ten sonra beklenen ürün, düşük ve yüksek model olarak çıktı. İnsanlar daha çok 5s ya da diğer markalara yöneldi. Burada ise beklenen ürün giriş modeli olarak çıkıyor ve üzerine 2 farklı modifikasyonda ürün daha ekleniyor. Böylece geniş bir kitlenin erişebileceği ürünün üstün özellikli modelleri bulunduğunda bu onu diğer markaların ürünleriyle tekrar tekrar kıyaslama yoluna sokacaktır.

Bunları Watch’ın satışa sunulana kadar bir kenara bırakıp, bir de cihazın donanımı ve teknolojisini keşfedelim.

Yukarıda da belirttiğim gibi Çelik, Alüminyum ve Altın kasadan oluşan 3 modeli bulunuyor.

Sağlık uygulamaları ön plana çıkıyor. Kendine özgü bir yönetimi var. Saatin yanında buluna tepe’nin (Digital Crown) bir çok farklı fonsiyonu bulunmakta.

İçerisinde S1 adını verdiği bir çip bulunmakta.

Apple Watch’da yerleşik jiroskop, kalp atış hızı sensörü ve Taptic Engine adını taşıyan özel bir sensör bulunuyor. Taptic Engine sayesinde Apple Watch ekran üzerindeki hafif bir dokunuş ve sert bir bastırma arasındaki farkı algılayabiliyor.

Sert dokunuşlar Apple tarafından Force Touch olarak adlandırılırken, Apple Force Touch’ı fareyle sağ tık yapmanın akıllı saatlerdeki karşılığı olarak tanımlıyor. Apple Watch endüktif kablosuz şarj özelliği bulunuyor.

Apple Watch ile kullanıcılar mesajlarını saatleri üzerinden okuyabilecek, sesli komutları yerine getiren dijital asistan Siri’yi de kullanabilecek.

Ancak Apple Watch’un yapabildikleri sadece mesajları okumaktan ibaret değil elbette. Kullanıcılar harita yönergelerini, iPhone’larındaki şarkıları ve hatta hava durumunu yine saatleri aracılığıyla erişebiliyor.

Bunun dışında ses tanıma ve emoji’ler yoluyla cevap gönderebiliyorsunuz. Yazı yazabileceğiniz bir klavye sunulmuyor.

İsterseniz kalp ritminizi de arkadaşınıza gönderebiliyorsunuz. Bunu yaptığınızda karşı taraf, kalp ritminizle eşleşen bir titreşim hissediyor.

Apple Watch ile tweet atabilmek de mümkün olacak. Özellikle Twitter’ın sıkı takipçileri için bu özellik oldukça kullanışlı olacak gibi görünüyor.

Apple Watch, Apple Watch Sport ve Apple Watch Edition olmak üzere üç model tanıtıldı. Saat, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5, iPhone 5C, ve iPhone 5S’le çalışabiliyor. Apple Watch’ın fiyatı 349 dolardan başlıyor.

Piyasadaki akıllı saatlerden en önemli farklı Apple ürünleri ile uyumlu olması denebilir :). Şaka bir yana heyecanla satışa çıkacağı günü bekliyorum.