Karınca Kapanı

ademsguide-sinekritik-karınca-kapanı

Fırat Tanış’ın yönetmenlik koltuğuna geçtiği Karınca Kapanı, uzun soluklu bir gerilim filmi. Tanış’ın özellikle de diyaloglarda Tarantino tarzı kara komedi denemesine giriştiği film, yakın plan kamera çekimler, şiddet, kan yoğunluklu sahneler, sessizlikle örülü mekan, manzara geçişleri ve kimi direkt, kimi daha kapalı olan göndermeler barındırıyor. Cüneyt Uzunlar’ın yazdığı tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlanan Karınca Kapanı’nda Fırat Tanış, Cüneyt Uzunlar ve Neslihan Yeldan başrollerde yer alıyor.

Tiyatrodan beyazperedeye uyarlanan birçok filmde karşımıza çıkan fazla tiyatral olma hâlinin yarattığı sıkıntı, Karınca Kapanı’nda da söz konusu. Bu durum, özellikle de Cüneyt Uzunlar’ın canlandırdığı ve izleyiciye ciddi psikolojik yansımaları olan Güven Sarıselimoğlu karakterinin beklenen çarpıcılığı yansıtamamasına sebep oluyor. Ağır ağır biriktirdiği gerilimini büyük bir patlamayla taçlandırmaya hazırlandığını düşündüğümüz film, başta Uzunlar’ın söz konusu performansı ve bunun yanında diyalogların kara komedinin kıvamında absürtlüğünden saparak ağırlığını hepten yitirmesi ile bekleneni vermekte giderek güçlük çekiyor. Başlangıçta uyandırdığı merak karşısındaki heyecanı, kapanışa hazırlanan orta bölümün hayli uzun olması sebebiyle azaltan film, bu sebeple yarattığı onca gerilimi karşılayan bir sona imza atamıyor. Bunun karşısında ilk yönetmenlik denemesi açısından başarılı sayılabilecek bir iş ortaya koyan Fırat Tanış’ın oyunculuğu ise olumsuzlukları dengeleyen yahut katlanır kılan bir nitelik olarak karşımıza çıkıyor.

Gündemin yolsuzluk, rüşvet, kentsel dönüşüm, kadına şiddet odaklı çok malzemeli seyrine de dokunmayı ihmal etmeyen film, içinde olduğu karmaşadan çıkışını alışık olmadığımız bir şekilde, bir seri katilin beklenmedik fedakârlığıyla yapıyor. Bu anlamda senaryonun özgün niteliği ile de merak uyandıran film, haftanın görülmesi gereken filmleri arasındaki yerini alıyor.

Murat Gürgen

Güvenli Film Kriterleri
Cinsel ve Erotik İçerik www.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Çıplaklıkwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Alkol ve Uyuşturucuwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Şiddetwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Uygunsuz Dil www.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Negatif Rol Model www.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Pozitif Rol Model www.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Overallwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Average score from all categories.

Bir Cevap Yazın