Ömer

omar_36000331_st_7_s-low

Paradise Now filmiyle ödülleri toplayan yönetmen Hany Abu-Assad Omar filmiyle yüzünü yine Filistin’in hikayelerine dönüyor. İlk kez Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde gösterilen film, Türkiye’de ilk kez İstanbul Film Festivali’nde gösterime girdi ve Oscar’da en iyi yabancı film dalında aday gösterildi. İşgal altındaki Filistin’e dair merakı, kaygısı, derdi olan herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film.

Ömer Filistin’de yaşayan bir fırıncıdır. Aynı zamanda bir özgürlük savaşçısı olan Ömer, hemen her gün Arap aileleri birbirinden ayıran duvarı tırmanarak çocukluk arkadaşları olan Tarık ve Emjed’le buluşur. Tarık, Emjed ve Ömer aynı zamanda direniş arkadaşlarıdır. Öte yandan, Ömer ve Tarık’ın kardeşi Nadya arasında gizli mektuplarla süren naif bir aşk vardır. Tarık’a, işgale, ve duvarlara rağmen Ömer Nadya ile evlenmek istemektedir. İşgal altındaki Filistin’deki insanların ruh hallerine, gündelik yaşamlarını sinmiş mücadelelerine, aşklarına dair fragmanlar içeren film işgalin dostluklara ve aşka düşürdüğü gölgeyi de ustalıkla gözler önüne serer.

direnis-guven-ve-ask-2253-669x321

Ömer, Tarık ve Emjed’in birlikte düzenledikleri ve bir İsrail askerinin ölümüyle sonuçlanan eylem sonucunda film bir polisiye ve casusluk hikayesine meyleder. Bir süre sonra ekiplerinde bir muhbir olduğunu anlayan üç arkadaş, bir yandan muhbiri bulmanın, bir yandan İsrail polisinden kaçmanın derdindedir. Öte yandan, İsrail istihbaratı Ömer’i çaresiz bırakarak kendileri için çalışan bir işbirlikçi olmaya ikna etmeye çalışır. İsrail istihbaratının tehdit ve baskısı her an Ömer’in ensesindedir. Bütün bu kovalamaca, kaçış, şüpheler ve arayış sürerken zamanla Ömer’in keşfettiği gerçekler kendisinin, arkadaşlarının ve Nadya’nın hayatında büyük sarsıntılar ve kırılma noktaları oluşturur.

OMAR
Filmde Ömer’in arkadaşlarına ve aşkına kavuşmak için tırmandığı duvar çok güçlü bir sembol olarak kullanılmıştır. Ömer’in film boyunca direnişin ve aşkın umuduyla ustalıkla tırmandığı duvara, bütün yaşadıklarından sonra filmin sonunda tırmanmaya çalıştığında artık güçsüzleştiğini görürüz. Ömer’in film boyunca her şeye rağmen hayata ironiyle asılan mütebessim yüzünü artık kaldıramadığını görürüz. O esnada yoldan geçen bir Filistinli Ömer’e “Her şey düzelecek, üzülme” diyerek omuz verir. Bütün çaresizliklere rağmen Hany Abu-Assad’ ın bizlere işaret ettiği umut olarak algılayabiliriz bu anı. Nitekim, yönetmen Alin Taşçıyan’a verdiği röportajı şu cümlelerle bitiriyor: “Bir tek şeyden eminim: İşgal sona erecek! Ama ne zaman ve nasıl onu bilmiyorum.”

 

Güvenli Film Kriterleri
Cinsel ve Erotik İçerikwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Çıplaklıkwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Alkol ve Uyuşturucuwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Şiddetwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Uygunsuz Dilwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Negatif Rol Modelwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Pozitif Rol Modelwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Overallwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Average score from all categories.

Bir Cevap Yazın