Oscar 2015 ödülleri sahiplerini buldu!

ademsguide-oscar-odulleri-2015

Evet 1 gün geçtiği için belki bayatlamış gözüyle bakabilirsiniz bu yazıya. Ama ben bir adım geride kalarak yapılan yorumları, paylaşılan izlenimleri görmek istedim öncelikle. Ben film izlemeye çok meraklı biri olamasam da, ödüllü olanlar kimmiş neymiş merak ederim.

Bu yıl 87.’si düzenlenen Dünyanın En Büyük Ödül Töreni unvanının hakkını veren Oscar Gecesi’nde yine çok konuşulacak sahneler yaşandı. Bizim ülkemizde olsa RTÜK neredeyse her karesine ayrı ceza keserdi sanırım. :) Sunucunun bir davette sahneye iç çamaşırıyla çıkması mı desek, Jhon Travolta’nın Scarlett Johansson ve Idina Menzel’i kameralar önünde sıkıştırması mı desek, ne desek bilemedim. Evet bazı olaylar ahlak dışı ve abartı kabul ediyorum. Ama show gecelerinde bazen bu gerekebiliyor. Sonuçta istedikleri kendilerinden söz ettirmek ve gündeme oturmak. Ve bunu fazlasıyla başarıyorlar. Mesela geçen sene de Oscar sahipleriyle birlikte Ellen Degeneres’in çektiği selfie dünyanın en çok paylaşılan ve beğeni alan fotoğrafı olmuştu.

Oscar Ödülleri’ne gelecek olursak, Oscar’da En İyi Film ödülünü Birdman, En İyi Yönetmen ödülünü Alejandro G. Inarrutu (Birdman), En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Eddie Redmayne (The Teheory of Everything) En iyi Kadın Oyuncu ödülünü de Julianne Moore (Still Alice) kazandı.

İşte 87. Oscar’da ödül alan isimler:

EN İYİ YÖNETMEN: Alejandro G. Inarrutu (Birdman)
EN İYİ ERKEK OYUNCU: Eddie Redmayne (The Theory of Everything)
EN İYİ KADIN OYUNCU: Julianne Moore (Still Alice)
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: J.K Simmons (Whiplash)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Patricia Arquette (Boyhood)
EN İYİ KOSTÜM TASARIMI: The Grand Budapest Hotel
EN İYİ ÖZGÜN SENARYO: Birdman (Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo)
EN İYİ KISA FİLM: The Phone Call (Mat Kirkby, James Lucas)
EN İYİ KISA BELGESEL: Veterans Press 1
EN İYİ BELGESEL: Citizenfour
EN İYİ UYARLAMA SENARYO: The Imitation Game (Graham Moore)
EN İYİ ORİJİNAL FİLM MÜZİĞİ: Glory, “Selma” (John Stephens and Lonnie Lynn)
EN İYİ ORİJİNAL ŞARKI: The Grand Budapest Hotel (Alexandre Desplat)
EN İYİ ANİMASYON: Big Hero 6

Sinema dünyasının en saygın ödülü olarak görülen Oscar Ödülleri, California eyaletine bağlı Los Angeles kentindeki, Hollywood Kodak Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle, 87. kez sahiplerini buldu.

Bu herkesin bildiği bilgilerin dışına çıktığımızda Radikal Gazetesi’nin kendi internet sitesinde paylaştığı bir haberi çok beğendim. Oscar Gecesi’nde gözden kaçmaması gereken 13 olayı listeleyen habere buradan, kırmızı halının en şıklarına ise buradan ulaşabilirsiniz. :)

Keyifli okumalar!

Bir Cevap Yazın