Samsung’dan “yılın en duygusal sürprizi”

Samsung-Duyan-Eller-ademsguide

Yazılarımı itinayla okuyanlar bilir. Ben sıkı bir iPhone’cuyum. Samsung ve iPhone rekabetinde hiç Samsung tarafına geçmeyi düşünmedim. Hatta iPhone’nun şekil ve görüntü itibariyle Samsung’a benzemeye başlamasından da hiç hoşnut değilim. Fakat şimdi tüm rekabet yarışını göz ardı ettirecek bir reklam filminden bahsedeceğim.

Engelli isnsanlar için son yıllarda bir çok proje, kampanya düzenleniyor. Özellikle “Engelleri kaldır” isimli proje bunların en çok duyulanlarından biriydi benim için.

Sabah internet sayfalarında ne var ne yok diye bakarken Samsung’un “Yılın en duygusal sürprizi” isimli reklam çalışmasını izledim. İtiraf etmeliyim ki gözümden bir damla yaş düşünce irkildim ve kendime geldim. Ne kadar duyarsız yaşadığımızın farkına vardım. Bu reklam çalışması Samsung Türkiye ekibi tarafından 1 aylık bir hazırlanma süreci geçirmiş. İşitme engeli olan Muharrem’e engelsiz bir gün yaşatmak için ve tabii ki engelli insanlarla aradaki engelleri kaldırmaya bir çağrı niteliği taşıması adına muhteşem bir iş çıkmış ortaya.

Muharrem’e ulaşmak için ablası Özlem Hanım ile bağlantı kurmuşlar. Biraz içerikten de bahsetmek istiyorum. Sabah iki kardeş rutin bir güne başlıyorlar. Fırındaki çalışan, yolda Muharrem’e bilerek çarpan kişi, manavda karşılaştığı insan, taksici, kısaca o gün önüne gelen herkes derdini işaret diliyle anlatıyor Muharrem’e. Reklamın sonunda açık hava reklam panosundan Samsung Türkiye ekibinden biri Muharrem’e bir sürpriz yaptıklarını ve Samsung’un da hayalinin engelsiz bir dünya olduğundan bahsediyor. Sonra emeği geçen herkes gözyaşlarını tutamayan Muharrem’in yanına geliyor ve Samsung’un yepyeni uygulaması olan görüntülü çağrı merkezini hayata geçiren muhteşem ekip samsungduyaneller.com’u duyuruyor.

Engelliler için şimdi bir engel daha kalktı! Samsung için oldukça iyi bir girişim. Görüntülü çağrı merkeziyle işaret dili eğitimi almış çalışanlar tarafından iletişime geçmek şimdi daha kolay.

Tebrikler Samsung Türkiye!