47 Ronin Filmi

Uzun zamandır merakla beklediğim 47 Ronin filminin ön gösterimine katıldım. 27 Aralıkta vizyona girecek film için notlarımı sizlerle paylaşacağım.

Film 27 Aralıkta 2013’ün son haftasında vizyona giriyor.Baş rolde Keanu Reeves ve Wolwerine filminden hatırlayacağımız Hiroyuki Sanada bulunuyor. Film Japonya’da yaşanmış bir efsaneden esinleniyor. Filmin yönetmeni olan Carl Rinsch‘in ilk uzun metraj filmi.

Filmin orjinal hikayesi şu şekilde
‘Tehlikeli bir savaş lordu ustalarını öldürüp kendilerini sürgün edince, artık liderleri olmayan 47 samuray intikamlarını almak ve kaybettikleri onurlarını yeniden kurtarmak için yemin ederler. Evlerinden sürgün edilmiş ve ülkenin dört bir yanına dağılmış Roninler, vahşi dünyanın mitsel yaratıklarıyla, şekil değiştiren büyücülerle ve olağanüstü tehlikelere karşı savaşırken bir zamanlar aralarına kabul etmedikleri melez Kai’nin yardımına ihtiyaç duyarlar. Bu sürgün edilmiş ve dışlanmış kişi, en güçlü silahları haline gelerek sayıları az kalmış asilere ölümsüzlüğe ulaşmaları için ilham veren kahramana dönüşecektir.’

Ronin kelimesinin anlamını açarsak biraz daha taşlar yerine oturacaktır. Ronin efendisiz savaşçı manasına gelmektedir.Samuraylar eğer efendilerini koruyamaz yada suç işlerlerse birlikten atılıp ronin oluyorlar. O dönemdeki Japonya’nın feodal yapısında Samuraylar en üst sıralardayken Roninler en alt sınıf olarak karşımıza çıkıyor.

47 Ronin alt yazılı fragman için tıklayınız.

adematalay-sinemadan-47ronin-filmi-afisGelelim filme, açıkçası filmin fragmanı ve görselleri beklentimi yükseltmişti. Japonya’nın yüzyıllardır süre gelen geleneksel kültürüne ve buna bağlılıklarına hayranlığım var ve her zaman ilgimi çekmiştir. Bu türün Hollywood da çok fazla örneği bulunmuyor. Fakat filmde bir tat eksikliği var. Hani sevdiğiniz bir yemekle karşılaşırsınız fakat tuzsuz olduğundan dolayı o hazzı tam olarak yaşamazsınız ya aynı o şekilde. Konunun geniş olması,biraz hızlı işlenmesi,sahne süreleri sebebiyle hikayeyi yaşayıp karakterleri çok fazla içselleştiremiyoruz. Yine de filmdeki görsel efektlerle konusu ile oyunculuklarla 10/6.5 puan rahat alır. Filmin 27 aralık vizyon haftasında karşısında durabilecek bir rakibi olduğunu düşünmüyorum.

Filmin yaş sınırı +13 tür.

Güvenli Film Kriterleri
Cinsel ve Erotik İçerik www.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Çıplaklıkwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Alkol ve Uyuşturucuwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Şiddetwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Uygunsuz Dil www.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Negatif Rol Model www.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Pozitif Rol Model www.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Overallwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Average score from all categories.

Bir Cevap Yazın