Trafik Sıkışıklık Endeksi Açıklandı

ademsguide-trafik-tomtom

Navigasyon kullananların yakından tanıdığı bir marka olan, trafik ve navigasyon servisleri firması TomTom’un 5 kıta ve 160’dan fazla şehirde yaptığı 4.Küresel Trafik Yoğunluğu Araştırması geçtiğimiz günlerde açıklandı. TomTom tarafından açıklanan Trafik Sıkışıklık Endeksi’ne göre %74 oranla dünyanın en sıkışık trafiğine sahip olan şehir Moskova. Moskova’dan hemen sonra %62 oranla oldukça tanıdık bir isim listede yer alıyor; İstanbul. Aynı listenin 7. Sırasında %36 oranla Ankara yer alırken, İzmir %31 oranla kendisine 11. Sıradan yer bulmuş durumda.

TomTom Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan yapılan açıklanan bu veriler sonrası konuyla ilgili şunları söyledi: “Trafik sıkışıklığı yeni bir şey değil ve küresel bir zorluk olmaya devam ediyor. Yeni yollar inşa etmek ya da mevcut yolları genişletmek gibi geleneksel çözümler sıkışıklığa artık etkili olmuyor. Gerçek zamanlı trafik bilgisi sürücülere yolculuklarında hızlı bir şekilde kısayol bulmalarına yardımcı oluyor ve hükümetlere kendi şehirleri için trafik akışını iyileştirmek açısından daha akıllıca kararlar vermelerini sağlıyor.”

İlk 11 sıralamanın toplamda 3 tanesinin ülkemizden olması trafik yoğunlunun ne denli önemli bir sorun olduğunun bir kere daha görülmesi açısından oldukça önemli. Ve bu yoğunlukların önceki yıllara oranla artarak devam etmesi bu konuda pek de çözüm bulmaya gayret etmediğimizi gösteriyor. Umarız ki, ilk 11 sıraya 3 şehrimizi sokmayı böyle olumsuz sıralamalar yerine olumlu konularda yapılan araştırmalarda da görmeyi başarabiliriz.Bir Cevap Yazın