Türk Öğrenciler Sosyal Öğrenimi, Eodev İle Zirveye Taşıyor

ademsguide-eodev-com

Brainly Sosyal Öğrenim Ağları’nın bir üyesi olan Eodev.com Sosyal Öğrenim Ağı’nın kayıtlı kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı. Eylül 2012’de hizmete giren ücretsiz portal, sosyal öğrenim bilincini kısa sürede yayarak bu alanda zirveye yerleşti.

Eodev.com, ilkokuldan üniversite son sınıfa kadar öğrencilerin birlikte ödevlerini çözebilecekleri, fikir değişimleri yapabilecekleri ve aynı zamanda yeni kişiler ile tanışabilecekleri çevrimiçi alanı oluşturmayı hedefleyen Türkiye’nin İlk Ücretsiz Sosyal Öğrenim Ağı’dır. Servisin konseptleri arasında sosyal öğrenme, oyunlaştırma (puanlar, sıralamalar, başarılar, “Teşekkür” butonu) ve eğitime destek birincil sırada yer almaktadır.

“Sosyal Öğrenme terimi Türkiye’de henüz çok tanınan bir fikir olmamasına rağmen hızla gelişen günümüz teknoloji çağı içerisinde farkında olmadan bilgiye bir tık uzaklıkta erişiyoruz ve eğitimde buna dâhildir” diyor Meriç Balak, Brainly Türkiye Yöneticisi. “ Aylık olarak şuan da Türkiye’den 5 milyonu aşkın kişi portalımızı ziyaret etmektedir. Bunun bize vermiş olduğu en büyük mutluluk ise Türk öğrencilerin Dünya’nın diğer bölgelerindeki öğrencilere göre bilgiye ve kendini geliştirmeye daha istekli olmalarıdır” diye ekliyor Balak.

“Oyunlaştırma” metodu ile ödev yapmak daha eğlenceli

Eodev içerisinde öğrencilerin zorlandıkları ders konularında soru sorabilmeleri için puanlara ihtiyaçları vardır. Sistem tarafından kayıt sonrası verilen puanların bitmesi durumunda tekrar puan kazanabilmek için başka kişilerin ödevlerine yardım edilmesi zorunlu kılınmıştır. Bir soruya en fazla iki cevap verilebildiğinden hızlı ve en iyi cevabı vermek için bir yarışma ortamı söz konusudur. Zira en iyi cevabı verenler ekstra puanlar kazanmakla birlikte sıralamalar içerisinde de unvanlar elde ederler. Balak’a göre, oyunlaştırma elementleri ile desteklenmiş sosyal öğrenim siteleri sadece oyun oynamayı seven, yarışmalara katılan ya da önemli bir sınava hazırlanan öğrenciler için değil genele hitap etmekte ve büyük fırsatlar oluşturmaktadır.

ademsguide-eodev

İçerikler uzmanlar tarafından kontrol edilir.
Cevapların ve açıklamaların kalitesi moderatörler tarafından sağlanmaktadır – aileler, aktif öğretmenler, emekli öğretmenler ve üstün başarı gösteren öğrenciler. Kullanıcılar tarafından bildirilen hatalı içerikler moderatörler tarafından hızlı bir şekilde kontrol edilir ve gerekli düzenlemeler yapılarak yazar site kuralları hakkında bilgilendirilir. Bu kuralların başında başka internet sitelerinden, kitaplardan ya da diğer kullanıcılardan kopyalanmış içerikler gelmektedir. “Bunu yasaklamamızın sebebi sadece telif haklarına saygı duymak değil aynı zamanda kullanıcıların kendi cümleleri ile bilgilerini paylaşmalarını istememizdir” diyor Balak. “Böylece kullanıcıların bilgileri hafızalarında daha kalıcı bir yer edinirken, sorumluluk kazanıp ve kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğreniyorlar.”


Zaman ve mekân kavramlarına bağlı kalmadan bilgiye erişim

Bilgiye daha hızlı erişimin amaç edinildiği günümüz teknoloji çağı içerisinde mobil cihazların hayatımızdaki önemi de gittikçe daha önemli bir yer tutmaktadır. Yanımızdan ayırmadığımız tek teknolojik alet mobil cihazlardır. “Günümüz öğrencileri, teknoloji ile yaşamakta ve yetişmektedirler. Eodev.com olarak eğitimlerinde teknolojiden yararlanan yararlanmayanlara oranla daha başarılı oldukları bilimsel gerçeğinden yola çıkarak öğrencilere bu alanda destek vermek amacı ile ücretsiz olarak sunduğumuz iOS ve Android mobil uygulamalarımızı geliştirmeye devam ediyoruz.”

ademsguide-brainly-mobil-screenshot
Brainly Hakkında
Brainly öğrenmenize olanak sağlayan, deneyimlerinizi paylaşmanıza fırsat veren ve yeni insanlarla tanışabileceğiniz ortamı oluşturan bir sosyal öğrenim ağları grubudur. Grup aşağıdaki ülkelerde mevcuttur: Brainly.com (ABD), Zadane.pl (Polonya), Znanija.com (Rusya, Ukrayna ve diğer Rusça konuşan ülkeler), E-aufgabe.de (Almanya), Misdeberes.es (İspanya, Meksika ve Güney Amerika), NosDevoirs.fr (Fransa), Eodev.com (Türkiye), Brainly.ro (Romanya), Brainly.co.id (Endonezya) ve Brainly.com.br (Portekiz ve Brezilya). Tüm servisler aylık 22 milyondan fazla tekil kullanıcıya hizmet vermektedirler. Daha fazla bilgi için: Brainly

Bir Cevap Yazın