Türkiye’de Twitter ’ın İkinci Ekran Olarak Kullanımı

TV-Twitter1

Medya üzerinde etkisi artan Twitter, televizyon dünyasında da adeta ikinci ekran özelliği görüyor. Starcom Mediavest Group ve Twitter’ın global ortaklığı çerçevesinde Türkiye’deki Twitter kullanıcıları ile gerçekleştirilen bu çalışmada, TV izleme esnasında Twitter’ın ikinci ekran olarak kullanımı inceleniyor.

Türkiye’deki 12 yaş üstü 4425 Twitter kullanıcısına yöneltilen ankette, katılımcıların %87’si TV izleme esnasında Twitter hesaplarını kontrol ediyor. TV izleme esnasında Twitter kullanımının en büyük nedeninin ise ‘Yeni tweetleri kontrol etmek’ (%44) olduğu görülüyor. Ardından ise ‘Yeni tweetleri kontrol edip tweet atmak ya da retweet yapmak (%16)’ ve ‘İzlenilen programla ilgili tweet atmak ya da retweet yapmak’ (%15) geliyor.

Amerika’da yapılan Starcom Mediavest Twitter Social TV Lab araştırması verileri ile karşılaştırıldığında ise, Türkiye’de Twitter kullanımının öncelikli sebebi tweet okumak (%64) iken, Amerika’da ise tweet atmak (%57) olduğu görülüyor.

Programlarda gerçekleşen olaylar ise tweet atmakta büyük bir etken

Araştırmaya göre, Türkiye’deki katılımcıların 3’te ikisinden fazlası TV izlerken, izlediği program hakkında tweet atıyor. Bu oran ise Amerika’da yüzde 70 kadar. TV izlerken program ile ilgili tweet atan kişilerden, Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının %91’inin program esnasında tweet attığı, %9’unun ise tweet atmak için reklamları beklediği görülüyor. Amerika’da ise bu oran program esnasında %75, reklam esnasında ise %25 olarak ortaya çıkıyor.

Bir Cevap Yazın