Yeni fenomen Periscope’ye dair notlar

periscope-twitter-ademsguide

İnternetin ulaşım gücünün hangi noktaya kadar ilerleyebileceğinin tartışıldığı şu günlerde yeni bir fenomen türedi: Periscope!

Peki neydi bu Periscope? Neden indirmeliydik? İçerik olarak neye benzerdi? Diye bir sürü soru sıralayabiliriz. Kısaca bahsedecek olursam, ben bir tutam Snapchat’in özellikleriyle benzettim. Kendim bizzat kullanmadım fakat okuduğum, gördüğüm kadarıyla öyle. Periscope adresinizin olması için ilk kıstas Twitter hesabınızın olması. Çünkü Twitter, Periscope’yi satın alarak bünyesine katmış bulunuyor. Şu an sadece IOS destekli cihazlarda kullanılabilen uygulama yakında Android’e de gelecekmiş.

Bulunduğunuz yerden etrafınızdakilere veya dünyaya canlı yayın yapmak isterseniz, Periscope tam da size göre tasarlanmış bir App olmuş. Snapchat’le tam da bu noktada benzettim. Snap atacağınız zaman da o an hemen video yada fotoğrafla listenizdekilere canlı yayın gibi ileti gönderebiliyorsunuz. Aynı Snapchat’te olduğu gibi sizin yayın yaptığınız video hesabınıza yükleniyor ve arkadaşlarınız daha sonra da izleyebiliyor. Periscope gibi canlı yayın özelliği taşıyan başka uygulamalar zamanında Google ve You Tube tarafınan da yapılmış. Fakat kullanıcının dikkatini çok çekememiş.

Aktif halinin yorumunu yapacak olursak, Periscope içinde de henüz kaliteli içerik bulmak pek mümkün değil. Henüz yaygınlaşmamış olmasını handikap olarak sayarsak yakında “selfie” furyasının yaygınlaştığı gibi bir anda Periscope sesleri tüm dünyayı inletecek gibi duruyor.

İzleyelim, görelim.