Zindan Adası

shutter-island-film-afisi

Martin Scorsese’nin 2009 yapımı “Shutter Island” isimli filmi, Dennis Lehane’nin Türkçe’ye “Zindan Adası” olarak çevrilen aynı isimli romanından sinemaya bir uyarlama. Leonarda DiCaprio- Martin Scorsese işbirliğinin 4. ayağı olan filmde  Ben Kingsley, Mark Ruffalo ve Michelle Willams gibi isimler de yer almakta.

Film dedektif Teddy Daniels ve yeni ortağı Chuck Aule’nin Boston’daki bir akıl hastanesindeki bir kayıp vakasını araştırmak için görevlendirilmesiyle başlar. Filmin başlangıcındaki feribot sahnesinden hastaneye varışa kadar geçen sürede eşlik eden müzik, filmin bizi devamında nasıl bir gerilime sürükleyeceğine dair ipuçları verir. Leonardo DiCaprio’nun etkileyici bir performansla canlandırdığı dedektif Teddy yaşadığı tecrübeler dolayısıyla zaman zaman halisünasyonlar görür. Ayrıca Zindan Adası’ndaki bu hastane onun için Rachel Solando adlı hastanın kayboluşundan daha fazla şey ifade eder. Film başlangıcındaki feribot sahnesinden itibaren sürekli artan ve değişen sorular, bilmeceler ve ipuçlarıyla ustalıkla donatılmıştır. Teddy’nin gerçeğe karışan rüyaları sürekli işleri daha da karmaşıklaştırıyor gibi görünse de filmin sonuna geldiğimizde aslında bir anlamda bu rüyaların film boyunca yol göstericilik yaptığını düşünebiliriz. Psikiyatri ilminin inceliklerinin gerilimi biraz daha tırmandırdığı filmi izlerken aslında tam anlamıyla sorularımızdan kurtulduğumuz bir an yakalamak oldukça zor.

Film öte yandan Zindan Adasının konumu, kelepçelenmiş  hastalar, Dr. Cawley ve dedektif Teddy arasındaki deliler üzerine mülahazalarla birlikte Fransız filozof Michel Foucault’un Deliliğin Tarihi  isimli kitabını da hatırlatmakta. Foucault rasyonelite merkezli modernliğin ve modern zamanların deliliğe bakışımızı değiştirdiğini ve deliler ve diğer insanlar arasına örülen duvarların moderniteye özgü olduğunu anlatır bu kitabında. Film boyunca da delilik halleri, normallik ve anormallik üzerine sorular ve Zindan Adasın’dakilerin artık dışarıya dair bir tahayyüllerinin kalmamış olması bir anlamda Foucault’u hatırlatır.zindan-adasi-caprio

Kara film örneğinin başarılı bir yapıtı olarak Zindan Adası Martin Scorsese’nin başyapıtı olmasa da en iyi filmlerinden biri olarak mutlaka anılmalı. Ayrıca Leonardo DiCaprio’nun performansı o denli iyi ki; bu filmden Oscar almaması hayret verici. Psikoloji-gerilim türlerinin meraklıları için kaçırılmaması gereken bir film.

Güvenli Film Kriterleri
Cinsel ve Erotik İçerikwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Çıplaklıkwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Alkol ve Uyuşturucuwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Şiddetwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Uygunsuz Dilwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Negatif Rol Modelwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Pozitif Rol Modelwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Overallwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
Average score from all categories.

Bir Cevap Yazın